Dodaj do ulubionych

Czeski koń żelazny

Czeski rynek ze względu na swą specyfikę ciepło przyjmuje niewielkie maszyny przeznaczone do równie niewielkich prac. Oto jedna z nich – żelazny koń Kapsen.

 

Adam Klim

 

Kapsen to mała maszyna gąsienicowa do zrywki niewielkich sortymentów. Mówiąc wprost – żelazny koń.

Główną zaletą maszyny jest nieduży nacisk na powierzchnię – może więc być wykorzystywana na terenach trudno dostępnych – bagnach czy torfowiskach. Przydać się może na terenach, które muszą być traktowane w sposób szczególny, np. na nadmorskich wydmach. W warunkach czeskich doskonale sprawdza się w terenie górzystym.

Napęd stanowi silnik benzynowy o mocy 16 KM. Zapewnia on wystarczającą moc przy zrywce nawet 1 tonowego ładunku, doliczając do tego masę samego konia, wynoszącą 690 kg.

Wymiary maszyny to odpowiednio 200x120x165 cm, czyli naprawdę niewiele.

Prędkość nie czyni zeń konia wyścigowego, lecz 4 do 6 km/h to szybkość wystarczająca do niewielkich prac leśnych.

Załadunek drewna odbywa się przy pomocy żurawia, a dociągnięcie surowca z odległości do 20 m umożliwia wciągarka (sterowana radiem), której lina ma grubość 8 mm. W sumie na konia można „włożyć” jednorazowo do 1,5 m³ drewna.

Maszyna ma kratę oporową w przedniej części jedna parę kłonic i płytę zrywkową z tyłu. Kapsen może też być wyposażony dodatkowo w jednoosiową przyczepkę kłonicową lub uniwersalną (z burtami).

Dzięki kompaktowej budowie Kapsena można łatwo transportować za pomocą zwykłej przyczepki samochodowej. A jeśli o przyczepie mowa – istnieje możliwość dokupienia takowej do konia.

 

To jedynie fragment tekstu.

Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 
Dodano 16:17 29-08-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama