Dodaj do ulubionych

Nowy szef resortu środowiska i dyrektor generalny LP

 

W styczniu 2018 r. powołano nowego ministra środowiska, a w ślad za nim dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Już 9 stycznia, w ramach od dawna planowanej rekonstrukcji rządu, z funkcją pożegnał się Jan Szyszko. Premier Mateusz Morawiecki powołał na jego stanowisko Henryka Kowalczyka. Minister Jan Szyszko był konsekwentnie typowany do dymisji, krytykowano go za decyzje dotyczące wycinki w Puszczy Białowieskiej. Na jego odejście czekały organizacje ekologiczne. Protestowano przeciwko zmianom wprowadzanym przez resort środowiska m.in. karaniu za utrudnianie polowań, czy liberalizacji prawa dot. wycinki drzew na terenach prywatnych.
Konsekwencją odejścia Jana Szyszko było powołanie przez nowego ministra – Henryka Kowalczyka – nowego dyrektora generalnego Lasów Państwowych. 19 stycznia odwołano Konrada Tomaszewskiego, a jego miejsce zajął Andrzej Konieczny. Konrad Tomaszewski funkcję dyrektora generalnego Lasów Państwowych pełnił od 17 listopada 2015 r. W przeszłości już raz sprawował ten urząd - w latach 1998-2001. Konsekwentnie wspierał ministra Jana Szyszko w działaniach w Puszczy Białowieskiej. Zarówno były minister i dyrektor LP byli również zwolennikami zachowania obecnego statusu Lasów Państwowych.  
Minister Henryk Kowalczyk w wywiadzie jakiego udzielił 12 stycznia br. radiowej Trójce zapewnił, że nie będzie patrzył na ochronę środowiska oczami myśliwego i zapowiedział zmiany w prawie łowieckim, które pozwalało na nakładanie grzywny za utrudnianie polowania. Natomiast po powołaniu nowego dyrektora LP w rozmowie z TVN24, Kowalczyk na pytanie „czy pozbywa się ludzi byłego ministra”, odpowiedział, że „po prostu przed lasami jest nowe wyzwanie”. Zapewnił też, że wycinka w puszczy nie będzie kontynuowana.
Jeszcze przed rekonstrukcją, w swoim expose premier Morawiecki wspomniał o lasach. Oto co powiedział: „Lasy są naszym bogactwem. To najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję. Ich działania w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę. Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje miały także na celu dbałość o Polską przyrodę. Chcę w to wierzyć. Ale ponieważ szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to postąpimy zgodnie z jego wyrokiem”.
Henryk Kowalczyk, nowy minister środowiska, był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1979 - 1990 pracował, jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Pełnił funkcję wójta gminy Winnica w latach 1990 - 1998 i 1999 - 2005. Od 19 lutego do 31 grudnia 1998 roku zajmował stanowisko wojewody ciechanowskiego. W latach 1999–2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim (wybrany został z listy Akcji Wyborczej Solidarność). Od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego.

Fot. Ministerstwo środowiska
Andrzej Konieczny, nowy dyrektor LP, jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku leśnictwo. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Ukończył także studia podyplomowe Master of Business Administration University of Illinois we współpracy z Politechniką Lubelską oraz studia podyplomowe Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Białymstoku. W Lasach Państwowych pracował od 1996 r., na różnych stanowiskach i w różnych nadleśnictwach m.in. w Nadleśnictwie Chotyłów i Nadleśnictwie Pomorze. Odbył też staże zawodowe w administracji leśnej Szwajcarii i Niemiec.
W latach 2006-2008 pełnił funkcję dyrektora ekonomicznego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Związany był również z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w Warszawie jako jeden z jej inspektorów. W latach 2013-2014 jako nadleśniczy kierował Nadleśnictwem Białowieża. Od 19 listopada 2015 r. do 18 stycznia 2018 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska.
Żródło:mos.gov.pl
Dodano 12:02 10-01-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama