Dodaj do ulubionych

Rzecznik TSUE o Puszczy Białowieskiej

Decyzje polskich władz dotyczące obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - oznajmił rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Opinia Yves’a Bota dotyczy całościowego sporu Komisji Europejskiej z polskimi władzami w sprawie tego czy na terenach chronionych Puszczy Białowieskiej można prowadzić zwiększoną wycinkę.

"Decyzje te siłą rzeczy mogą doprowadzić do pogorszenia stanu terenów rozrodu gatunków chronionych" - podkreślono w uzasadnieniu decyzji.
 

Opinia rzecznika generalnego nie jest jeszcze orzeczeniem, ale ostatnim etapem zanim Trybunał Sprawiedliwości je wyda. Stanowiska rzeczników generalnych nie są wiążące dla składów orzekających, ale bardzo często ich argumentacja jest przez nie brana pod uwagę.

„Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” (TSUE) – komentuje Henryk Kowalczyk, minister środowiska, opinię rzecznika generalnego TSUE w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Minister zapowiedział także, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału w sprawie Puszczy Białowieskiej.

 

Lasy Pańswtwowe przegrały też w sądzie z aktywistami protestującymi w Puszczy. LP chciały finansowego odszkodowania od dziesięciu aktywistów Greenpeace i Fundacji Dzika Polska, którzy blokowali ciężki sprzęt do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Sąd Rejonowy w Białymstoku orzekł jednak, że dochodzenie odszkodowania za protesty w Puszczy Białowieskiej przez LP jest nadużyciem prawa i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.


Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza
Dodano 16:00 26-02-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama