Dodaj do ulubionych

Twardy grab

Grab to drzewo nazywane żelaznym – jego drewno jest ciężkie, twarde i słabo ścieralne.

Grab jest drzewem z rodziny brzozowatych należącym do podrodziny leszczynowatych. W Polsce występuje dość licznie, ale w dużym rozproszeniu porastając ok. 0,5 proc. naszych lasów. 
Pierwszy dokładny opis grabu w polskiej literaturze botanicznej podał ksiądz Kluk w swoim „Dykcjonarzu roślinnym” z 1805 roku. Na Świecie rośnie ok. 25 jego przedstawicieli. W Europie występują tylko dwa gatunki, grab zwyczajny Carpinus belulus i grab wschodni C. orientalis, ta druga odmiana występuje w południowo – wschodniej Europie i na Kaukazie. Kilku przedstawicieli opisywanego drzewa zamieszkuje Azję od Himalajów po Japonię i Półwysep Indochiński. Jeden gatunek występuje w Ameryce Północnej i Środkowej.

Tajemniczy i użyteczny
Grab zwyczajny to drzewo rosnące w Środkowej Europie, od Pirenejów, południowo-wschodniej Anglii i południowej Szwecji po skrajnie zachodnią Rosję, Kaukaza i Azję Mniejszą. W Polskich górach sięga on w niższe partie regla dolnego do 800 m n.p.m. W południowo-wschodnich granicach swego zasięgu w Iranie, omawiany gatunek może rosnąć nawet na wysokościach do 2300 m n.p.m. Graby to drzewa lub wysokie krzewy o gładkiej popielatej, nieznacznie spękanej korze. Ich drewno charakteryzuje się drobną strukturą, jest równomierne i gładkie, przyrost jest natomiast nieregularny i skrętny, występuje w formie poprzecznych pasm. Biel i twardziel nie różni się. Drewno grabowe jest nazywane żelaznym, ponieważ wyróżnia się bardzo dużą twardością, jest słabo ścieralne i prawie najcięższe, spośród wszystkich rodzimych drzew w Polsce.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:49 22-02-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama