Dodaj do ulubionych

Wierzba na Wielkanoc

 

Wierzba to najbardziej rozpoznawalny symbol Świąt Wielkanocnych. Jej młode pędy z męskimi kwiatostanami – baziami lub kotkami – nazywamy palmami

W naszej strefie klimatycznej wierzby zastąpiły używaną pierwotnie w Ziemi Świętej  gałązkę daktylowca palmowego i są kojarzone ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością duszy.

Gałązki mają upamiętniać tryumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W ostatnią niedzielę postu, czyli dokładnie tydzień przed Świętami Wielkanocnymi święcimy je uroczyście w kościele. Dzień ten nazywamy niedzielą palmową, kwietną lub wierzbową rozpoczynającą Wielki Tydzień wśród katolików.

W wierzeniach i tradycji
Na bukiety świąteczne wykorzystujemy najczęściej pędy wierzby iwej (Salix caprea L.) białej (Salix alba L.) lub kruczej (Salix fragilis).

Poświęcone palmy miały posiadać nadzwyczajną moc i przechowywano je obok obrazów świętych. Ich zadaniem było strzec domosta od wszelkiego zła, szczególnie od pożarów i piorunów. Ostatnio pojawiła się tradycja dekorowania wierzby mandżurskiej (Salix babylonica vat.) ozdobnymi  kolorowymi imitacjami wydmuszek, które przedstawiają odradzające się życie.

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie, czyli tryumf życia nad śmiercią.

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.

Ponieważ kalendarzowa wiosna rozpoczyna się od równonocy wiosennej – około 20/21 marca  i biorąc pod uwagę, że pełnia księżyca cyklicznie powtarza się co 27 dni, święto to jest ruchome i obchodzimy je zwykle w końcu marca lub w kwietniu. W okresie tym – w klimacie umiarkowanym – przyroda budzi się do życia i z Wielkanocą związana jest symbolika wielu gatunków roślin, wśród których naczelne miejsce zajmują właśnie wierzby. Polski poeta romantyczny i etnograf Teofil Lenartowicz poświęcił wierzbie wiersz „Na wierzbę” , w którym podkreśla jej wiosenną symbolikę.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 




Dodano 13:35 22-03-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama