Dodaj do ulubionych

Warsztaty Wolf Expedition

Studenci leśnictwa uczyli się jak badać populację bieszczadzkich wilków. Warsztaty XVI Wolf Expedition odbyły się w dniach od 16 do 23 lutego 2019 roku w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Bieszczadzkie" oraz na terenie Nadleśnictwa Komańcza. Celem była nauka inwentaryzacji wilków i innych drapieżników.

Uczestnicy w mieszanych grupach przechodzili po wybranych wcześniej trasach i sprawdzali czy w danych miejscach widnieją ślady obecności dzikich zwierząt. Dane zapisywano w aplikacji tMap na stworzonym specjalnie do tego celu projekcie. Odbyło się również szkolenie z zakresu biologii i ekologii wilka oraz tropień tego gatunku.

Dodatkową atrakcją były wykłady z zakresu zoologii prowadzone przez specjalistów. Hubert Fedyń z RDOŚ z Rzeszowa opowiadał o szkodach powodowanych przez zwierzęta chronione. Wykłady prowadzili również dr inż. Edward Marszałek „Las pełen zwierza” i dr inż. Tomasz Kałamarz „Ekologia a wilki” z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Przybliżyli oni liczebność populacji dzikiej zwierzyny oraz opowiedzieli o relacjach pomiędzy nimi a człowiekiem na tym obszarze. Jakub Karaśkiewicz i Michał Wagner z firmy TAXUS SI pokazali uczestnikom nowatorskie rozwiązania dotyczące technik liczenia zwierzyny za pomocą dronów, kamer wysokiej rozdzielczości, technologii termowizyjnej, a także opracowanej sztucznej inteligencji.

Warsztaty Wolf Expedition organizowane są przez Koło Młodych Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa działające w ramach Koła Naukowego Leśników SGGW w Warszawie. Sponsorami są: PGL Lasy Państwowe, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz TAXUS IT.
W ciągu szesnastu edycji Wolf Expedition przeszkolono w zakresie biologii, ekologii wilka oraz jego tropień prawie pół tysiąca osób, do których w tym roku dołączyło kolejne kilkadziesiąt. GAZETA LEŚNA była patronem medialnym wydarzenia.
Dodano 13:47 12-03-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama