Dodaj do ulubionych

Ginące lasy

Naukowcy są pewni, ale wielu ludzi woli w to nie wierzyć. Jednak skutki ocieplenia klimatu i suszy widać już w Polsce gołym okiem. Reagują na to nasze lasy.

Wyobraźmy sobie taki scenariusz: lato 2050 roku w Polsce, poziom wody w rzekach jest tak niski, że wysiadają elektrownie, bo nie ma ich czym chłodzić. Załamuje się system energetyczny, brakuje prądu w szpitalach, nie ma czym chłodzić żywności, nie ma jak zatankować samochodów. W ciągu dwóch tygodni staje gospodarka, ofiary liczy się w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy… Taką futurystyczną wizję przedstawiają niektórzy klimatolodzy.
I nie jest to wcale nieprawdopodobne wersja zdarzeń. Nasza planeta wysycha. Wpływ ma na to ocieplenie klimatu, ale też szereg działań, które prowadzimy my sami.


Jak podkreśla prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego deklaracje państw zmierzające do ograniczenia wzrostu temperatury poniżej 2 stopni C pozostają deklaracjami, a my zmierzamy w stronę ocieplenia o 3,5 stopnia do końca wieku.


– Ziemia się przystosuje, przyroda się przystosuje, będzie zupełnie inna niż ją znamy i jesteśmy ją sobie w stanie wyobrazić. Ale my, jako ludzie, nie będziemy w stanie tego przetrwać. Jako cywilizacja na pewno nie przetrwamy – powtarza dobitnie prof. Malinowski.

Deficytowa woda
Woda, obok temperatury, jest najważniejszym czynnikiem klimatycznym, kształtującym szatę roślinną. Na naszej szerokości geograficznej opady mają znaczenie wręcz dominujące. Te lipcowe i sierpniowe decydują o przyroście drzew w roku następnym. Wilgotne lata wpływają na polepszenie warunków wzrostu drzew. Susza na wiosnę i w lecie degraduje przede wszystkim młode, słabo ukorzenione rośliny, a nawet osobniki starsze, ale o płytkim systemie korzeniowym, np. świerki.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 13:35 23-04-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama