Dodaj do ulubionych

Motywowanie brygadyŚwiadczenia pozapłacowe, dobra atmosfera w pracy i sprawne zarządzanie, to czynniki, które mogą być istotnymi motywatorami dla pracowników firm leśnych, wciąż jednak najważniejsze jest uczciwe wynagrodzenie.

 

Specyfika pracy firm leśnych polega też na tym, że działają one na mniej zaludnionych terenach, w mniejszych miejscowościach lub w ich pobliżu i zatrudniają ludzi, którzy w tamtych miejscach, najczęściej niewielkich miejscowościach, żyją i pracują. Warto zatem by pracodawcy szukając motywatorów dla pracowników trafiali w ich oczekiwania i nawyki.

Na początek kasa
Nie ma jednej, pewnej recepty na skuteczne motywowanie osób zatrudnionych w firmach leśnych. Jednak, jak radzi Monika Kapuścińska, psycholog i szkoleniowiec, warto zacząć od pieniędzy.

– Zanim przejdziemy do benefitów pozapłacowych, musimy zdobyć pewność, że płacimy tak dobrze, jak to możliwe.

Sugerowałabym szefom firm zrobienie małego rachunku sumienia w tej sprawie. Warto obiektywnie ocenić, czy faktycznie zapłata jest na rozsądnym, dobrym poziomie, czy oferta płacowa firmy jest konkurencyjna, czy pracownicy dostają podwyżki, adekwatne do stażu pracy czy wzrostu cen – wylicza Monika Kapuścińska.
Co poza pieniędzmi może zmotywować pracownika leśnego?


Darmowe bilety do kina czy karnety do obiektów sportowych – dzisiejszy firmowy motywacyjny standard – nie spełnią swojej roli, jeżeli skorzystanie z nich będzie się łączyło z koniecznością długiej czy kosztownej wyprawy do odległej, większej miejscowości. Podobnie z sensowną i lubianą alternatywą dla gotówki, czyli bonami towarowymi, na przykład do sklepu z artykułami dziecięcymi.

Taki gest zostanie doceniony, bo pracodawca pamiętał, że w licznym zespole ma podwładnego z małym dzieckiem i dał temu wyraz, dobierając benefit pod tę, konkretną osobę. Znów jednak warto pamiętać, że musi to być taki rodzaj bonów, który da się stosunkowo łatwo zrealizować, na miejscu lub blisko, bez kłopotu dla obdarowanego.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 14:19 25-06-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama