Dodaj do ulubionych

Do pogadania z drwalem

Wyciszanie hałasu, rozmowy z kolegami, odbieranie telefonów, czy słuchanie muzyki –
Takie możliwości dają bezprzewodowe systemy komunikacji w kaskach pilarzy

Ścinka w lesie to nie przelewki. Ze wszystkich stron czycha zagrożenie, pilarze muszą mieć oczy dookoła głowy. Co gorsza, członkowie zespołu pracują bardzo często daleko od siebie, w dużym natężeniu hałasu. To skutecznie uniemożliwia precyzyjną komunikację.
Na szczęście, żyjemy w czasach, w których technologia jest w stanie rozwiązać taki problem!
Mowa oczywiście o systemie, który pozwala bezprzewodowo łączyć się z innymi członkami zespołu i przekazywać informacje. Takiego rodzaju sprzęt na polskim rynku można znaleźć na przykład pod marką Peltor, w sklepie znanej firmy 3M. Z czym dokładnie mamy do czynienia?

Kolega w słuchawce
Podstawowy zestaw do komunikacji w formie słuchawek z wbudowanym radiem Peltora jest przeznaczony do pracy w bezpiecznym środowisku. Posiada zintegrowany mikrofon i łączy się z telefonem przy pomocy bluetooth. To jednak nie jest dokładnie to, czego potrzebuje pilarz.
Zestaw słuchawkowy, który może przydać się w lesie, to na przykład 3M Peltor Alert Hearing Protector.
Po pierwsze, odpowiednio zbudowane nauszniki chronią słuch pracującego, który może jednocześnie słuchać radia. Co więcej, zestaw ten odcina niebezpieczne hałasy, jednocześnie wzmacniając odgłosy "tła" dookoła pracownika. Co to oznacza?
Użytkownik będzie mógł bezpiecznie pracować przy włączonej maszynie, a jednocześnie może usłyszeć zbliżający się, o wiele cichszy pojazd. Wyciszane są dźwięki powyżej 82 dB. Najważniejsze jest jednak to, że w słuchawce umieszczono radio, przez które można komunikować się z innymi pracownikami tak, jakby używało się krótkofalówki. Alternatywnie, można ją również połączyć z telefonem przez bluetooth.
W standardowej wersji wyposażenia, zestaw słuchawkowy z komunikatorem działa 70 godzin. Później należy wymienić baterie – dwa "paluszki" AA 1,5 V. Mufki wyścielające słuchawki są wymienne. Zestaw dostępny jest, oczywiście, również z kaskiem, do którego można bez problemu dobrać osłonę twarzy i uzyskać pełnowartościowy system ochronny na głowę drwala.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 14:01 26-07-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama