Dodaj do ulubionych

Zrywka z koniem

Koń może być nadal wykorzystywany do zrywki drewna, zwłaszcza w trudnych, górskich warunkach terenowych.

Zrywka konna uważana jest za pracę ekologiczną, choć z drugiej strony miłośnicy zwierząt uważają ją za pracę zbyt ciężką. Jednak koń zawsze był stosowany do pracy i przy zachowaniu odpowiedniej dbałości i fachowej jego eksploatacji, również zrywka konna może się przyczynić do utrzymania na pewnym poziomie populacji koni roboczych, przynosząc gospodarce określone korzyści i utrzymując miejsca pracy, a przy okazji pozwala ograniczyć szkody środowiskowe w trudnych warunkach pozyskania drewna.


Również konieczność opieki nad koniem poza okresem jego pracy przez miłośników tych zwierząt nie jest uważana za uciążliwość, wręcz przeciwnie wciąż znajdą się ludzie, którzy szukają takiej pracy ze zwierzętami.

Zatrudnione od lat
Relacja konia z człowiekiem ma swoją długą historię. Zwierzę zostało udomowione około 3000 p.n.e. W kulturach ludowych całej Europy był symbolem bogactwa, gwarantem dobrych plonów, zapewniał powodzenie w handlu.


Udomowienie konia umożliwiło jego wykorzystanie również do zrywki drewna. Do czasu rozpowszechnienia koła była to zrywka wleczona lub z użyciem różnego rodzaju sani.
Informacje o wykorzystywaniu koni przez plemiona słowiańskie pojawiły się około VI w. naszej ery.

Początkowo zwierzęta te nie były wykorzystywane przez wojowników, ponieważ Słowianie byli przeważnie piechotą. Dopiero w VII i VIII w., kiedy na naszych ziemiach zaczęto budować obronne osady i grody, koń zyskał na znaczeniu, stał się ważnym zwierzęciem pociągowym i transportowym.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


Dodano 14:37 26-07-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama