Dodaj do ulubionych

Leworęczni drwale

Leworęczni drwale pracują pilarką tak samo jak praworęczni, nie ma dla nich specjalnych maszyn, po prostu szybko przestawiają się na standardową obsługę

Pilarki spalinowe są niebezpiecznymi narzędziami, używając ich należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy, dlatego zarówno prawo, jak i leworęczni drwale powinni użytkować je w ten sam sposób.

Stąd drwale czy dilerzy sprzętu nie zgłaszają do producentów zapotrzebowania na wykonanie specjalnych pilarek dla leworęcznych, ponieważ mogą oni bezpiecznie pracować pilarką w ten sam sposób co praworęczni.

Z lewej na prawą
Zarówno osoby prawo, jak i leworęczne zawsze powinny trzymać pilarkę obydwoma rękami: prawą rękę trzyma się na uchwycie tylnym, a lewą ręka na uchwycie przednim.

Dr Krzysztof Wójcik z SGGW w Warszawie prowadzi kursy dla przyszłych drwali. Średnio w grupie piętnastoosobowej znajdzie się jedna osoba, która jest leworęczna.

Przystępując do pracy, taka osoba zazwyczaj podchodzi z odwrotnej strony do pilarki, kombinuje jak właściwie ułożyć ręce, zmieniając ich konfigurację. Początkowo stanowi to dyskomfort, jednak po paru dniach leworęczni pilarze przystosowują się i nie popełniają błędów.

Osoby leworęczne łatwiej przystosowują się do pracy prawą ręką, niż osoby praworęczne, które miałyby wykonać różne czynności lewą ręką. Wydajność pracy nie zależy od tego, czy pilarz jest lewo – czy praworęczny. Jeżeli osoba ma predyspozycje do pracy pilarką, to leworęczność nie jest problemem, a jedynie kwestią przyzwyczajenia.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:41 23-08-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama