Dodaj do ulubionych

Dobry chwyt

Jak prawidłowo trzymać pilarkę łańcuchową? Warto pamiętać o kilku zasadach, które umożliwią wykonanie bezpiecznej i wydajnej pracy

Obsługa pilarki jest niebezpieczna, co roku dochodzi do wielu tysięcy wypadków mniej lub bardziej groźnych, a operatorzy narażeni są na stałe działanie czynników szkodliwych (hałas, wibracje, niekorzystne warunki atmosferyczne).

Pilarz powinien zatem zachować szczególną ostrożność oraz stale dbać o dobrą kondycję fizyczną.

Ważne zasady
Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że uruchomione urządzenie nie będzie miało kontaktu z twardymi elementami takimi jak kamienie, gwoździe itp. Piła przeznaczona jest wyłącznie do przecinania drewna, a kontakt z ciałem obcym może spowodować jej podrzucenie i zranienie operatora.


Podstawowa zasada obsługi pilarki polega na trzymaniu jej obiema rękami, stojąc pewnie na nogach. Prawa dłoń znajduje się na uchwycie tylnym, a lewa na przednim, dotyczy to zarówno osób prawo, jak i leworęcznych.


Kciukiem obejmujemy przedni uchwyt i tylną rękojeść. Trzymanie lewej ręki wyprostowanej pozwala na utrzymanie pełnej kontroli nad pilarką. Takie trzymanie urządzenia zapewni pewną i bezpieczną pracę.


Urządzenie należy zawsze trzymać z boku ciała, nigdy przed sobą. 


Praca pilarką nie powinna być wykonywana powyżej linii barków, gdyż zwiększa to ryzyko stracenia równowagi i upadku pilarza.
Nie wolno pracować pilarką stojąc bezpośrednio na drzewie lub drabinie.

Przechodzenie z jednej pozycji – z pozycji pionowej pilarki do drugiej pozycji – poziomej powinno odbywać się płynnie. Prawidłowy chwyt lewą ręką polega na zamknięciu palców dłoni na całym obwodzie uchwytu podtrzymującego.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 12:36 24-09-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama