Dodaj do ulubionych

Zmiana drzew w lasach

W polskich lasach zmiany klimatu mogą doprowadzić do zmiany gatunków drzew. Co nie oznacza, że z lasów zniknie 75 proc. drzew w przeciągu kilkudziesięciu lat, o czym informowały w ostatnim czasie niektóre media powołując się na Polską Akademię Nauk.

– Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne, a w konsekwencji rewolucyjna zmiana ekosystemów – wyjaśnia dr hab. Andrzej M. Jagodziński, dyrektor Instytutu Dendrologii PAN.


W Polsce istotnie 75 proc. lasów zajmuje sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata i to właśnie te gatunki są najbardziej wrażliwe na globalny wzrost temperatury i jego pośrednie następstwa. Jednak jak podkreśla ekspert nie grozi nam wylesianie, tylko drastyczna zmiana szaty roślinnej.

– Przyroda, ale też leśnicy, będą wprowadzać do lasów gatunki lepiej dostosowane do zmieniających się warunków środowiskowych – dodaje Jagodziński.


Leśnicy już dziś przebudowują lasy w Polsce. W miejsce drzewostanów sosnowych czy świerkowych rosnących na żyznych siedliskach wprowadzają np. dęby, buki, lipy i klony, czyli gatunki drzew, dla których te warunki są optymalne.

Źródło: Lasy.gov.pl




Dodano 14:48 24-09-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama