Dodaj do ulubionych

Nowe warunki techniczne surowca drzewnego w LP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wprowadził do stosowania nowe warunki techniczne wykorzystywane w obrocie surowcem drzewnym w PGL Lasy Państwowe.


Mają one obowiązywać od początku 2020 r. Jak podały LP, nowe warunki techniczne określają wymagania jakościowe i wymiarowe poszczególnych grup sortymentowych surowca drzewnego.


Zastępują w stosowaniu w obrocie surowcem drzewnym polskie normy, które od lat nie są aktualizowane, i jak podkreślono, odstają od realiów dzisiejszego rynku usługodawców leśnych i zapotrzebowania przemysłu przetwarzającego drewno. 


Leśnicy przypominają, że w ostatnim czasie powstało wiele nowych warunków technicznych, z powodzeniem wdrażanych interwencyjnie w ramach uprzątania klęski z 2017 r., a które zyskały przychylność wszystkich interesariuszy uczestniczących w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu drewna (zulowców i drzewiarzy).


W wyniku konsultacji trwających od 2018 r., uwzględniając zdanie przedstawicieli przemysłu drzewnego, wypracowano, jak to określono, rozwiązania o charakterze ewolucyjnym, które są „uczciwym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami leśników w upraszczaniu systemu klasyfikacji drewna, a możliwościami adaptacyjnymi firm produkcyjnych”. 


Warunki techniczne określają m.in. zasady przygotowania drewna, a więc jego długości, średnicę, dopuszczalne wady, jakość okrzesania, sposób ułożenia drewna do pomiaru itp. Nowe warunki zawierają zapisy, które są korzystne dla przedsiębiorców leśnych. Można do nich zaliczyć np. fotooptyczny pomiar drewna, stosy nieregularne czy możliwość nabijania kilku numerków na stos. Są też np. zmiany w jakości okrzesywania.
Źródło: Lasy.gov.pl, Pzpl.org.pl
Dodano 12:17 23-10-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama