Dodaj do ulubionych

Ochrona przed KZM

Zimowe miesiące to najlepszy czas, by zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Pracownika zula może skierować na szczepienie jego szef


Choć większość z nas, aż 94 proc., boi się kleszczy, tylko 8 proc. decyduje się poddać szczepieniu. Takie są wyniki badań przeprowadzonych w ramach tegorocznej kampanii „Nie igraj z kleszczem.

Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”. Te same badania wykazały, że ponad połowa pytanych zna kogoś, kto złapał kleszcza, a 42 proc. stało się jego ofiarą. 


Równie niepokojące są dane o liczbie przypadków zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, najczęściej przenoszone przez kleszcze choroby zakaźne. Jak potwierdzają badania, w ostatnich latach, na skutek zmian klimatu i znacznie łagodniejszych zim, liczebność patogenów w kleszczach jest znacznie większa.

Naukowcy są pewni, że wyższe temperatury wiążą się z wyższym poziomem zakażeń wirusem KZM z rodziny Flaviviridae u kleszczy i zwiększoną liczbą przypadków kleszczowego zapalenia mózgu u ludzi. Jak się ocenia, nawet co szósty kleszcz może być nosicielem wirusa KZM.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 Dodano 12:48 29-11-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama