Dodaj do ulubionych

Strojny świerk

Świerk jest symbolem świąt Bożego Narodzenia, jako drzewko ceremonialnie przystrajane przed Wigilią i co roku gości w naszych domach. Jest on w centrum zainteresowania – szczególnie dzieci –  i przywołuje atmosferę rodzinnego ciepła.

Tradycja przystrajania świerka pojawiła się na terenie ziem polskich na przełomie XVIII i XIX wieku. Przywędrowała ona z Alzacji za sprawą emigrantów wyznania protestanckiego. Bożonarodzeniowe drzewka – którymi oprócz świerka jest również jodła i sosna –  nawiązywały do rajskiego drzewka życia i przystrajane było jabłkami. W okresie zimy miały one nieść nadzieję i być kojarzone z odradzającą się przyrodą.

Na Wigilię
Boże Narodzenie po raz pierwszy uroczyście obchodzone było za pontyfikatu papieża Liberiusza w dniu 24 grudnia 354 roku. Dzień grudniowy wybrano nieprzypadkowo, mając na uwadze ogólnie panującą nostalgię i smutek. W okresie końca roku dni stają się najkrótsze – 22 grudnia ma miejsce przesilenie zimowe – pogoda charakteryzuje się niskimi temperaturami, wiejącym wiatrem i zachmurzonym niebem.

Od tej pory – w okresie Wigilii –  ludzie zaczęli budować szopki bożonarodzeniowe, śpiewać kolędy, przyrządzać charakterystyczne potrawy, odpowiednio przystrajać pomieszczenia i otoczenia domów. Jednak powszechnie rozpowszechnionym symbolem tych świąt stały się drzewka iglaste zwane choinkami, wśród których świerk jest najbardziej popularnym gatunkiem. Choinki posiadają moc skupienia rodziny w jednym miejscu, łagodzą obyczaje i przywołują mikroklimat lasu.

 

Według tradycji katolickiej drzewko to można ubrać tydzień przed 24 grudnia, a ostatecznym terminem jego rozebrania jest 2 lutego, czyli święto Ofiarowania Pańskiego.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


Pod choinką umieszcza się prezenty i stawia szopki bożonarodzeniowe z małym dzieciątkiem Jezus, któremu drzewko zapewnia ochronę i rodzinne ciepło. Klimat Bożego Narodzenia w okresie tym udziela się wszędzie. Atmosferę świątecznych chwil w leśnych ostępach po mistrzowsku ujął w wierszu „Wigilia w lesie” Leopold Staff.
 




Dodano 13:44 29-11-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama