Dodaj do ulubionych

Rejestr BDO

Firmy, które w wyniku prowadzonej działalności wytwarzają śmieci, powinny się wpisać do
Rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który jest częścią BDO, czyli „Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami”.


Sprawa jest dość skomplikowana, nie wszystkie firmy podlegają rejestracji, zależy to od rodzaju śmieci, jakie wytwarzają. Wpisu na wniosek firmy dokonuje marszałek województwa, wniosek można pobrać ze strony: https://bdo.mos.gov.pl. Znajdziemy tam też wszystkie podstawowe informacje na ten temat.


We wniosku podaje się odpady wytwarzane przez firmę, a które podlegają rejestracji. Jakie to mogą być odpady? Na przykład zużyte filtry olejowe czy zużyte oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe. Mogą to być też „sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne”, ale warto tu sprawdzić, ile takich odpadów wytwarzamy, bo do 100 kg/rocznie można korzystać z wyłączenia.


Rejestracji mogą też podlegać np. opakowania po kupowanych środkach chemicznych stosowanych w ochronie lasu. Każda firma leśna musi jednak podejść do tego indywidualnie, przejrzeć katalog odpadów i sprawdzić, które z nich jej dotyczą.


Dlaczego warto przyjrzeć się bliżej BDO? Ano dlatego, że za brak wniosku o wpis do rejestru grozi kara aresztu albo grzywny, a za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru – kara do nawet 100 tys. zł.

Dodano 22:25 19-12-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama