Dodaj do ulubionych

Nowe zasady użytkowania lasu

Po czterech latach pracy specjalnego zespołu pojawiły się nowe Zasady użytkowania lasu. Choć są załącznikiem do zarządzenia DGLP, nie są obligatoryjne.

Zasady użytkowania lasu, tak nazywa się dokument, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Od wielu lat LP nie miały obowiązujących zasad użytkowania, specjalny zespół pod kierownictwem Ryszarda Standio pracował nad nim cztery lata.


Zasady są załącznikiem do Zarządzenia Nr 66 dyrektora generalnego LP z dnia 7 listopada 2019 r. Zasady, choć podpisane w listopadzie 2019 roku, w internecie zostały opublikowane przez prasę (m.in. FIRMYLESNE.pl) dopiero pod koniec grudnia.


W zarządzeniu czytamy, że Zasady użytkowania lasu stanowią dokument ramowy w zakresie użytkowania lasu, i że dokument ten ma również charakter informacyjno-interpretacyjny i może być uzupełniany innymi regulacjami wg aktualnych potrzeb użytkowania lasu.


I dalej, co ważne, traci moc Zarządzenie nr 35 z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych. Zasady zakładania szlaków są wiec teraz regulowane przez Zasady użytkowania lasu, a nie osobnym zarządzeniem, jak wcześniej.


Zasady użytkowania lasu zostały opracowane przez zespół zadaniowy powołany przez dyrektora generalnego LP już w 2015 roku. Pod kierownictwem Ryszarda Standio (w 2015 roku dyrektora RDLP w Pile, obecnie nadleśniczego w Okonku) pracowało 20 osób, w tym dwóch zulowców (nieżyjący już Józef Grodecki z firmy LASTECH i Wiesław Lubiewski z ZUL Chynowo). W zespole był też 3 naukowców, 2 pracowników DGLP, 5 pracowników RDLP i 7 nadleśniczych lub zastępców nadleśniczego.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 13:04 26-12-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama