Dodaj do ulubionych

Rękawice dla drwala


Rękawice to bardzo ważny element odzieży ochronnej drwala. Nie tylko zapobiegają przecięciu dłoni łańcuchem pilarki, ale również izolują od zimna i redukują drgania, zmniejszając ryzyko wystąpienia choroby wibracyjnej


Niestety, zgodnie z wynikami badań ankietowych przeprowadzonych w 2018 roku przez zespół naukowców z SGGW w Warszawie, ponad 10 proc. pilarzy nie używa rękawic każdego dnia w pracy. Jednocześnie, jedynie 36 proc. ankietowanych stwierdziło jednoznacznie, że podczas uruchamiania pilarki zwraca uwagę na pozycję dźwigni hamulca – reszta nie uznaje tego za ważny element BHP, lub uruchamia narzędzie z wyłączonym hamulcem!


Profesor Witold Grzywiński z Katedry Użytkowania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podaje, że górne kończyny ulegają wypadkom przy pracy w lesie stosunkowo rzadko – to niespełna 25 proc. wszystkich zdarzeń. Co więcej, jedynie 5,7 proc. ogółu zbadanych wypadków wynikało bezpośrednio z kontaktu pracownika z łańcuchem pilarki.


Ręce są jednak zagrożone nie tylko przecięciem, często zdarzają się też mniej niebezpieczne, ale przykre otarcia, przekłucia czy zmiażdżenia, nie ujęte w tych statystykach ze względu na niewielkie znaczenie zdrowotne. Z tych danych wynika, że choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, urazy dłoni to codzienność na trzebieżach i zrębach... Ale czy to oznacza, że należy lekceważyć zagrożenie? Wręcz przeciwnie, skoro mamy możliwość zabezpieczenia!


A zatem, do dzieła. Jeśli nie macie jeszcze rękawic, lub chcecie zaopatrzyć się w świeżą parę do pracy, ten przegląd jest dla was.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 10:42 25-01-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama