Dodaj do ulubionych

Buty antyprzecięciowe

Buty pilarza, podobnie jak inne elementy jego stroju, powinny chronić go przed przecięciami.

Każdy pilarz doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na jakie narażone są w pracy jego stopy. Wystarczy jeden błąd, chwila nieuwagi, zmęczenia, i nieszczęście gotowe: w pozycji przyjmowanej podczas okrzesywania prowadnica może bardzo łatwo spaść właśnie na but!


Co jest jednocześnie bardzo niepokojące, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi wśród drwali przez zespół naukowców z SGGW w Warszawie, jedynie połowa pilarzy ubiera do pracy obuwie wyposażone we wkładkę antyprzecięciową!
Nie można nie docenić znaczenia takiej formy ochrony, biorąc pod uwagę, że aż 20 proc. wypadków kończących się uszkodzeniami ciała wynika z niezachowania zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że jedna piąta pilarzy, którzy doznali w lesie obrażeń mogła tego uniknąć, zwyczajnie pamiętając o środkach ochrony osobistej i zasadach bezpiecznej pracy. Wniosek jest jeden: pilarz powinien zawsze pracować w pełnym rynsztunku. Na rynku nie brakuje propozycji produktów na każdą okazję, więc nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiedniej pary butów.

Skórzane lub gumowe
Dobre buty antyprzecięciowe do pracy w lesie to przede wszystkim wytrzymałe materiały. Dlatego wykonuje się je z grubej i mocnej skóry, a także tworzyw sztucznych: mieszanek poliestru, gumy naturalnej czy kauczuku butadienowo-styrenowego. Istotnym elementem są stalowe elementy chroniące czubek buta, a więc palce. Wielu producentów chwali się również wzmocnionymi szwami i dodatkową ochroną przed zużyciem na czubku i na pięcie – to z pewnością wartościowe elementy obuwia, ponieważ dobrą ochronę zapewni tylko nieuszkodzony but.


Zasadniczo, wśród dostępnych modeli znajdziemy buty skórzane i gumowe. Te pierwsze gwarantują większą wygodę, niemniej są o wiele droższe i posiadają wkładki antyprzecięciowe maksymalnie 2 klasy. Aby uzyskać lepszą ochronę, należy sięgnąć po cięższe i mniej wygodne buty gumowe, które jednocześnie okazują się z reguły tańsze. Pozostaje zatem pytanie, czy bardziej zależy nam na wygodzie i wszechstronności oferowanej przez modele skórzane, czy może na dodatkowej ochronie tych wykonanych z gumy?


Podobnie jak wyposażone we wkładki antyprzecięciowe spodnie, rękawice czy kurtki, buty pilarza są dostępne w rozmaitych klasach ochronnych, określających maksymalną prędkość łańcucha, który są w stanie zatrzymać. Kiedy kupujemy parę ochronnych butów do lasu, powinniśmy więc zwrócić uwagę na obecność tego parametru w opisie, a także na to, czy wybrany model spełnia odpowiednie normy: EN ISO 17249:2013 i EN ISO 20345:20345:2011. Pierwsza z nich określa standardy produkcji obuwia ochronnego do pracy z pilarkami łańcuchowymi i jest ściśle powiązana z drugą, mówiącą o stopniu w jakim buty zabezpieczono przed uszkodzeniami.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 14:21 21-02-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama