Dodaj do ulubionych

Apel drzewiarzy do rządu w sprawie LP


„Nie można dopuścić do tego by polski przemysł drzewny był na łasce Lasów Państwowych” – z takim apelem w maju zwrócił się w piśmie do Jadwigi Emilewicz, wicepremiera i ministra rozwoju – Marek Kubiak prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.


Przedstawiciele przemysłu drzewnego są rozgoryczeni wynikami rozmów z LP do jakich doszło 27.04. Dziękują władzom za przepisy tarczy antykryzysowej 3.0, które przewidują ułatwienia dla sektora leśno-drzewnego w związku z pandemią koronawirusa, ale jak napisali „bez dalszych zdecydowanych działań Lasów Państwowych wiele nam nie pomogą”.


Tym bardziej, że trudna sytuacja drzewiarzy nie jest spowodowana tylko kryzysem koronawirusa. Jak argumentuje portal Drewno.pl, to tylko spotęgowało problemy, z którymi branża zmagała się już od połowy ubiegłego roku – chodzi o nadpodaż surowca drzewnego świerkowego na rynku Europy Centralnej oraz wysokie ceny drewna, jakie utrzymują LP na rodzimym rynku.

Przy tym PIGPD zapewnia minister Emilewicz, że nie żąda sztucznie utrzymywanej obniżki cen, a chce jedynie obniżyć ceny wyjściowe – i niech o poziomie cen decyduje rynek. „Niech rynek pokaże ile w rzeczywistości warte jest drewno sprzedawane w Polsce” – zaznaczają w piśmie drzewiarze.

Jak podkreślają przedstawiciele Izby obecne ceny proponowane przez LP są wyższe od cen europejskich o ok. 30 proc. „W jaki sposób mamy konkurować na rynkach światowych skoro nasz jedyny dostawca nie widzi potrzeby współpracy? Sprzedaż drewna pośrednikom i jego eksport do Chin, spalanie drewna w elektrowniach, to nie jest lek na kłopoty finansowe LP. To krótkowzroczność, która nie przyniesie niczego dobrego z wyjątkiem krótkiego poprawienia stanu finansów Lasów Państwowych”

– zaznaczają drzewiarze, a w dalszej części dokumentu nazywają nawet sprzedaż drewna z LP na eksport, bez przetworzenia go w polskich firmach, „sabotażem gospodarczym”, przy występujących brakach ilościowych szczególnie drewna wielkowymiarowego na północy kraju. „W tym momencie prosimy o takie zapisy w tarczy antykryzysowej, aby uniemożliwić eksport drewna iglastego, wielkowymiarowego oraz wszystkich sortymentów drewna liściastego, przynajmniej do końca 2020 roku” – zaapelowali.
Źródło: Drewno.pl
Dodano 10:11 25-05-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama