Dodaj do ulubionych

Fotopułapka na wandala

Fotopułapka to stosunkowo niedrogie urządzenie, które jest skuteczną bronią w walce z leśnym wandalizmem.

W sierpniowym numerze GAZETY LEŚNEJ opisywaliśmy serię aktów wandalizmu z okolic powiatu bytowskiego w województwie Pomorskim. Sprawcy wsypywali do baków piach lub opiłki metalu, co powodowało uszkodzenie leśnych maszyn, unieruchomienie i przestój w pracy. Jednak jeden z przezornych przedsiębiorców zabezpieczył się w fotopułapki i dzięki temu uniknął zatarcia silnika w forwarderze.

Czułe na ruch
Budowa fotopułapki jest dość prosta. W zasadzie jest to niewielkie pudełko (często w kolorach maskujących, o czym za chwilę), w którym zainstalowano kamerę, czujniki ruchu oraz parę dodatkowych podzespołów.


Kiedy w zasięgu działania urządzenia pojawi się ruch, kamera jest uruchamiana i zaczyna nagrywać. W procesie biorą udział czujniki ruchu – niektóre modele posiadają ich kilka, z czego te skierowane na boki odpowiadają za przygotowanie urządzenia. Wzbudzają elektronikę, by ta była gotowa do akcji, ale nie marnowała energii, kiedy w okolicy nic się nie dzieje.


Specjaliści zwracają uwagę na podświetlenie podczerwienią. Jest to obowiązkowy element, pozwalający na nagrywanie nocą – zestaw diod umieszczonych dookoła obiektywu. Niestety, ich praca może być łatwa do zauważenia przy niskim oświetleniu. Niektóre modele posiadają specjalny podświetlacz, którego światła nie da się zobaczyć gołym okiem.


Bardzo istotnym elementem urządzenia jest moduł GSM. Modele, które go posiadają, mają możliwość przesłania do właściciela informacji o potencjalnym zdarzeniu. Może to być sms lub wiadomość pocztą elektroniczną – w każdym razie o wykryciu ruchu w pobliżu maszyn dowiadujemy się szybko i możemy natychmiast zareagować. Co więcej, obrazy z pułapki mogą być natychmiast przesłane, bez konieczności fizycznego zgrywania ich z karty SD w urządzeniu.


Kąt "widzenia" fotopułapki jest dość istotny. Ogólnie uważa się, że im większy, tym lepszy, ale w praktyce najlepiej dostosować parametry urządzenia do sytuacji w miejscu, które chcemy monitorować. Jak daleko znajdują się maszyny od najbliższego miejsca, w którym można umieścić fotopułapkę? Jaką powierzchnię ma plac? Czy wystarczy jedno urządzenie, czy może lepiej zaopatrzyć się w dodatkowe by objąć park maszyn z wielu stron? Podczas zakupów dobrze jest poradzić się specjalisty – a tego z pewnością znajdziemy w sklepie z profesjonalnym sprzętem...

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ



 




Dodano 14:32 21-08-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama