Dodaj do ulubionych

Rozmowy PZPL w Ministerstwie Środowiska

– Jestem otwarty na współpracę – powiedział na spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Związku Pracodawców Leśnych minister środowiska Michał Woś. Rozmowy Związku z szefem resortu odbyły się 31 sierpnia 2020 roku. W spotkaniu wzięło udział również kierownictwo Lasów Państwowych.  


Związek reprezentowali: prezes Wojciech Wójtowicz, wiceprezes dr Lucjan Długosiewicz, członkini Zarządu Marta Ucinek, dyrektor biura Rafał Jajor.
ZPL, który od dawna zabiegał o bezpośrednie spotkanie ministrem środowiska, miał okazję do przedstawienia swoich postulatów i omówienia sytuacji firm leśnych. Zwrócił uwagę na niedofinansowanie branży usług leśnych, dużą liczbę wypadków w lasach, problem utrzymywania przez LP własnych maszyn.  


Prezes PZPL Wojciech Wójtowicz wskazywał, że PZPL jest nastawiony na dialog, że aktywnie działa: inicjuje różne spotkania, pisze pisma, odpowiada na wszystkie zaproszenia na rozmowy, przedstawia argumenty, ale, jak podkreślał prezes, po stronie LP jest ściana.
– Jeśli tak dalej będzie, to będziemy się przebranżawiać i zamykać leśne firmy. Jesteście państwo w stanie zmusić nas do wykonania umowy, poprzez kary, ale nie jesteście w stanie zmusić do podpisania kolejnej umowy – zaznaczył prezes Wójtowicz.


Dyrektor Andrzej Konieczny odpierał zarzuty. Twierdził, że stawki na usługi leśne nie spadają, a rozwój umaszynowienia LP został wstrzymany. Poinformował też, że Lasy mają obecnie 8,5-procentowe opóźnienie w pozyskaniu drewna i ok. 7-procentowe opóźnienie w jego sprzedaży, wdrożyły program oszczędnościowy, do końca stycznia 2021 r. z pracy w LP ma odejść (głównie na emerytury) ok. 1400 osób.
Minister środowiska Michał Woś zapewnił, że chce dialogu z przedstawicielami przedsiębiorców leśnych i by takie spotkania, może w bardziej roboczej formie i na niższym szczeblu, odbywały się częściej, przynajmniej raz na kwartał.

 
Dodano 14:35 22-09-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama