Dodaj do ulubionych

Czechy. Reorganizacja czeskich Lasów Państwowych


Przedsiębiorstwo państwowe Lesy České Republiky (LČR) ma od 1 stycznia nową strukturę organizacyjną. Ograniczono liczbę regionalnych dyrekcji z 11 do 7 oraz zwiększono ich uprawnienia.


Dyrekcja przedsiębiorstwa uważa, że ten ruch pozwoli zaoszczędzić dziesiątki milionów koron kosztów ogólnych. Liczba personelu operacyjnego i innych osób potrzebnych do pracy w lesie pozostanie taka sama lub wzrośnie po reformie. – Zmniejszona jednak zostanie liczba stanowisk kierowniczych – powiedziała rzeczniczka Republiki Czeskiej Eva Jouklová.


Nowe dyrekcje regionalne będą sprawowały także pieczę nad gospodarką wodną w swoich regionach. Wcześniej dział ten miał osobną administrację. Zmiany dotyczą także Moraw, gdzie z 6 regionalnych dyrekcji powstały trzy.


Do końca marca 2021 roku z firmy ma odejść 42 pracowników. W szczególności będą to osoby ze stanowisk biurowych – pracownicy administracyjni – księgowi, technicy budowlani. Lesy ČR mogą za to zwiększyć zatrudnienie na stanowiskach techniczno-ekonomicznych i robotniczych przy ochronie lasów, pracach uprawowych i pozyskiwaniu drewna oraz przy wywozie surowca.
Działalność czeskich Lasów Państwowych wspomaga Zakład Techniki Leśnej, dysponujący maszynami do pozyskania drewna oraz wyszkolonymi ludźmi do pracy, którzy koncentrują się teraz na walce z gradacją kornika.


Lesy ČR spodziewają się w tym roku zysku w wysokości 70 milionów koron. Dotacje rządowe pomogą przedsiębiorstwu utrzymać wynik na plus. Zastrzyk pieniężny w wysokości 2,25 miliarda koron czeskich ma pomóc w efektywnym zarządzaniu i zrekompensować spadek cen drewna, w wyniku gradacji kornika.

Początkowe szacunki mówiły o stracie nawet 1,9 miliarda koron w 2020 roku. Na tak słabe wyniki ekonomiczne spółki nadal negatywnie wpływają niskie ceny drewna oraz sprzedaż gorszej jakości surowca.


Źródło: Lesy ČR

 
Dodano 15:42 25-01-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama