Dodaj do ulubionych

Opłaty środowiskowe

Wnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska, to powinność każdego przedsiębiorcy, również leśnego. Dopełnienie tego obowiązku ułatwi ubieganie się o dofinansowanie ze środków publicznych.

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 roku, podmiot wprowadzający do środowiska zanieczyszczenia jest zobowiązany do zapłacenia samodzielnie obliczonej kwoty, na rzecz odpowiedniego urzędu marszałkowskiego.

Podczas gdy duże firmy zazwyczaj regularnie płacą, a nawet zatrudniają osoby odpowiedzialne za wszelkie sprawy związane z ochroną środowiska, mniejsi przedsiębiorcy często nie mają nawet pojęcia, że powinni uiścić jakieś opłaty. Czym grozi niedopłata za emisję i co warto wiedzieć, by bez problemów załatwić tę sprawę?

Kto i za co?
Zasadniczo, do płacenia zobowiązani są wszyscy ci, którzy "korzystają ze środowiska". Zgodnie z artykułem 272 Ustawy, w zamian za emitowanie do środowiska gazów cieplarnianych i pyłów, opłatę wnosi "korzystający". Tożsamość płatnika określa inny zbiór przepisów: Ustawa z dnia 6 marca 2018 roku – Prawo Przedsiębiorców. Dowiemy się z niej, że odpowiedzialny za emisje i zapłatę za nie, jest przedsiębiorca, osoba fizyczna czy też inna jednostka organizacyjna. Dotyczy to również firm zagranicznych.


Zule zapłacą, w większości przypadków, za pracę maszynami spalinowymi. Każdy pracujący silnik, czy to harwestera, czy pilarki, musi być wzięty pod uwagę przy obliczaniu sumy wyemitowanych gazów w ciągu roku. To oczywiście oznacza konieczność prowadzenia ewidencji zużytego paliwa, bo właśnie na takiej podstawie oblicza się dokładne kwoty.
Odpowiednie instrukcje, formularze i przeliczniki znajdziemy na stro

nie urzędu marszałkowskiego – udostępnione tam informacje w zupełności wystarczają, by samodzielnie poradzić sobie z wszystkimi obliczeniami. Pieniądze należy przelać na konto urzędu, w obrębie którego zarejestrowana jest działalność, do dnia 31 marca roku następującego po okresie rozliczeniowym.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ







Dodano 11:36 25-02-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama