Dodaj do ulubionych

Aneksy dla Puszczy

Leśnicy będą mogli wyciąć kilkanaście tysięcy metrów sześciennych drewna w Puszczy Białowieskiej i na jej obrzeżach. Zakłada to aneks do planów urządzania lasu dla dwóch nadleśnictw – Białowieża i Browsk, który 9 marca, w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego, podpisał wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.


Nowy aneks dla Nadleśnictwa Białowieża, do którego KE nie wniosła zastrzeżeń, jest wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z kwietnia 2018 r. i polskich zobowiązań wobec Komisji Europejskiej, a także wytycznych UNESCO. Dokument zakłada zredukowanie ilości drewna zaplanowanego do pozyskania o blisko 60 proc. w stosunku do poprzedniego dokumentu z 2016 r.


Edward Siarka zapewnił, że aneksy dotyczące nadleśnictw Browsk i Białowieża były konsultowane z Komisją Europejską i UNESCO. Oznacza to, że do końca roku 2021 Nadleśnictwo Białowieża będzie mogło pozyskać maksymalnie do 4,3 tys. m3 drewna. Co ważne, prace rozpoczną się dopiero po okresie lęgowym, czyli najwcześniej we wrześniu.


Dodatkowo zaktualizowano PUL dla Nadleśnictwa Browsk. W tym nadleśnictwie większość prac (79 proc.) zostanie przeprowadzona poza obszarem kompleksu Puszczy Białowieskiej. Działania te pozostają w pełnej zgodzie z planem zadań ochronnych Natura 2000 w Puszczy oraz strefowaniem UNESCO.


Minister dodał, że nowe aneksy umożliwiają, jak to określił, ochronę czynną siedlisk w Puszczy Białowieskiej. Edward Siarka nie zdecydował się na podpisanie aneksu do planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Hajnówka, do którego były spore zastrzeżenia, m.in. ze względu na to, że zakładał on wycięcie ponad 100-letnich drzew.  


Ekolodzy już zapowiedzieli, że będą podejmować kroki zmierzające do powstrzymania wycinki także w nadleśnictwach Białowieża i Browsk.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Radio.białystok.pl, Lasy.gov.pl
Dodano 12:09 29-03-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama