Dodaj do ulubionych

Polskie lasy zawłaszczone przez LP

"Trzeba zlikwidować monopol Lasów Państwowych na zarządzanie polskimi lasami. Mówię to głośno: Trzeba zlikwidować tego molocha" – zaapelował na łamach Dziennika Gazety Prawnej prof. Tomasz Wesołowski z Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego.

W opublikowanym w maju wywiadzie profesor Wesołowski podkreślił, że wycinki prowadzone przez LP w wielu miejscach są nieopłacalne, a ta w Puszczy Białowieskiej wygenerowała 150 mln złotych strat w latach 2005 – 2017.


– W normalnej firmie, finansowanie oddziału, który co roku przynosi 20 mln strat spowodowałoby oskarżenie o niegospodarność i „wylanie na bruk” pomysłodawcy – skomentował Wesołowski. Jego zdaniem lasy są już sprywatyzowane – zawłaszczone przez pracowników korporacji Lasy Państwowe. Na pytanie czy po likwidacji LP przyroda będzie miała się lepiej, profesor odpowiada, że nie od razu, ale jest to warunek konieczny do zmian, ponieważ w aktualnej sytuacji nic więcej nie da się zrobić.
Jak zatem powinno wyglądać zarządzania lasami?


Zdaniem Wesołowskiego przede wszystkim powinien nastąpić podział na lasy, w których się produkuje drewno – tam zarządzaliby leśnicy – i na resztę lasów, które spełniają wszystkie inne funkcje poza produkcją drewna. Poza tym doradza wprowadzenie możliwości zaskarżania decyzji LP odnośnie Planu Urządzenia Lasu przez obywateli i zlikwidowanie
Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Należałoby także usamodzielnić ekonomicznie i instytucjonalnie dyrekcje regionalne.  
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


 
Dodano 14:23 05-06-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama