Dodaj do ulubionych

Wykaszarka czy już mulczer?

 

Gdy nóż natrafi na kamień i pęknie, trzeba go wymienić. Łańcuch po zderzeniu z przeszkodą zachowuje swoje możliwości. Do tego roślinność jest poszarpana i wolniej odrasta.

 

 

 

 

Od pomysłu do finalnego produktu długa droga. Ilsbo Tools AB dodaje do tego jeszcze jedną cnotę – cierpliwość. Firma działa już 28 lat. Jednak jak widać po rynku zbytu (Szwedzki, Norweski, Fiński, Duński, Polski i Rosyjski), czekać się opłaca. Dziś Ilsbo jest niekwestionowanym liderem na rynku wykaszarek łańcuchowych napędzanych z WOM w Europie.

 

 

 

 Wykaszarka ILSBO M150

 

Ilsbo produkuje wykaszarki od ponad 20 lat. Obecnie wytwarza ich rocznie ok. 300, co daje temu szwedzkiemu producentowi pozycję lidera wśród producentów wykaszarek łańcuchowych napędzanych z WOM w Europie.

Wykaszarki łańcuchowe służą do usuwania krzewów i drzewek z poboczy dróg, nasypów i rowów oraz pól uprawnych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w terenie nierównym, skalistym i silnie zakrzaczonym. Są proste, wydajne i efektywne. Mogą stać się doskonałym narzędziem do oczyszczania poboczy zaniedbanych dróg leśnych.

Użycie łańcucha zamiast noża jest najbardziej efektywną ekonomicznie opcją przy wykaszaniu krzewów i drzewek w skalistym i nierównym terenie. Gdy nóż natrafi na kamień i pęknie, trzeba go wymienić w całości. Łańcuch przy zderzeniu z przeszkodą zachowuje swoje właściwości, a nawet jeśli pęknie – wystarczy wysunąć więcej łańcucha z centralnego zasobnika.

Ponadto powierzchnia cięcia nie jest równa lecz poszarpana, dzięki czemu skoszone łańcuchem drzewka i krzewy nie odrastają, lecz wysychają, co zdecydowanie zmniejsza częstotliwość zabiegu.

Model M150 może współpracować z ciągnikami o mocy min. 40 kW o obrotach WOM 540–1000. Szerokość robocza maszyny to 1,5 m. Narzędziem roboczym jest łańcuch o wymiarach 10 mm lub 13 mm.

Rama przesuwna maszyny pozwala na przesunięcie narzędzia roboczego o 120 cm (+60 cm w bok lub –60 cm bliżej traktora). W pozycji transportowej wykaszarka chowa się dokładnie w obrysie ciągnika. Sama tarcza z łańcuchem może być pochylona w dół (do -35°) lub w górę (do +90°).

 

Niektórzy użytkownicy próbują używać niefabrycznych łańcuchów, ale są one mniej trwałe. Jak mówi jeden ze szwedzkich przedsiębiorców, pracujących Ilsbo od 5 lat, taniej jest kupować oryginalny łańcuch, bo zamienniki szybko się zrywają.

 

 

Dostępne są różne wersje wykaszarki m.in. ze wzmacnianymi płozami i możliwością zapięcia na przedni WOM. W tej drugiej opcji maszyna pracuje przed ciągnikiem, co daje znakomitą widoczność operatorowi.

 

 

 

Paweł Bąk

 

 

(...)

 

 

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

 

WIĘCEJ

 

 
Dodano 13:50 07-03-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama