Dodaj do ulubionych

Czechy. Zmiana kierownictwa Lasów po wyborach

Josef Vojáček, dyrektor generalny Lesy ČR, został zdymisjonowany przez ministra rolnictwa Republiki Czeskiej, 22 grudnia 2021 roku.

Według ministerstwa, główną przyczyną odwołania były błędy w zarządzaniu i nieefektywna reorganizacja przedsiębiorstwa państwowego oraz polityka personalna.


– Lesy ČR zarządzają połową wszystkich naszych lasów i mają duży wpływ nie tylko na walkę z kornikiem, ale także na ich odbudowę i adaptację do zmian klimatu. Przy problemach, z jakimi teraz borykają się leśnicy, nie da się nimi centralnie zarządzać, ale trzeba wysłuchać tych, którzy najlepiej znają region i podjąć skuteczne działania na miejscu, w terenie. Niestety zmiana struktury organizacyjnej wraz z utworzeniem dyrekcji regionalnych doprowadziła do pogorszenia współpracy i komunikacji z samorządami, zwłaszcza na poziomie administracji leśnej – tłumaczył Marian Jurečka, minister rolnictwa.


Eva Jouklová, rzeczniczka czeskich Lasów poinformowała, że z pracy zrezygnowali czterej zastępcy dyrektora: Pavel Krpata, dyrektor administracyjny, Petr Urban, dyrektor sprzedaży, Vladimír Krchov, dyrektor ds. leśnictwa i gospodarki wodnej oraz Roman Schindler, p.o. dyrektora ds. ekonomicznych. Wszyscy swoją pracę zakończyli 3 stycznia br.
Odwołany także został dyrektor Lasów wojskowych – Petr Král. W Czechach pojawiają się spekulacje, że jego miejsce może zająć odwołany Vojáček.
Jednocześnie minister Jurečka powołał Jiří Groda na stanowisko p.o. dyrektora czeskich Lasów, oczywiście do momentu wyłonienia nowego dyrektora.

– Jiří Groda jest doświadczonym leśnikiem, ma dużą wiedzę zawodową i umie pracować w przedsiębiorstwie państwowym na wszystkich poziomach. Potrafi dostrzec problemy, jakie mają nasze lasy i ludzie w nich pracujący, nie jest oderwany od rzeczywistości. Oczekuję, że będzie również aktywnie komunikował się z przedstawicielami samorządu – podkreślił Jurečka.


Lesy ČR jeszcze pod koniec grudnia ub.r. ogłosiły konkurs na dyrektorów ze zwolnionych stanowisk. Zgłoszenia można było przesyłać do Wydziału Personalnego Lasów Republiki Czeskiej do 16 stycznia 2022 r.
Źródło: Lesy CR

 
Dodano 15:29 24-01-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama