Dodaj do ulubionych

Klasyfikacja wysokowydajnych maszyn

Wielu zulowców jest przekonanych, że forwarder to maszyna wielooperacyjna. Nic bardziej mylnego – to ciągnik zrywkowy, czyli jednooperacyjna maszyna transportowa, przeznaczona tylko do jednego rodzaju operacji – zrywki.

Najbardziej popularną maszyną do pozyskania drewna wykorzystywaną w polskim leśnictwie jest pilarka spalinowa. Przy jej pomocy pozyskuje się 30 mln m3 drewna rocznie. Obok pilarki spalinowej w naszych lasach spotkać można także bardziej zaawansowane technologicznie maszyny.

 

Jednooperacyjne

Jeśli maszyny leśne mogą wykonywać tylko jedną operację, mówimy o maszynach jednooperacyjnych. Mogą nimi być: ścinarki, okrzesywarki, rębarki, łuparki, korowarki. W Polsce używane są rębarki, łuparki oraz korowarki, natomiast nasza technologia pozyskania drewna wyklucza zastosowanie ścinarek i okrzesywarek.

Oprócz maszyn obróbczych spotykamy również maszyny transportowe – funkcję tę może pełnić ciągnik rolniczy z odpowiednim osprzętem do zrywki lub specjalistyczny ciągnik zrywkowy. Wyróżniamy trzy rodzaje ciągników zrywkowych. Dwa do zrywki całych drzew, strzał i długich sortymentów – są to skidery i klembanki oraz jeden do zrywki krótkich sortymentów (wałków, wyrzynków i kłód) – to forwardery.

Skidery możemy podzielić na linowe oraz chwytakowe. W Polsce najbardziej popularne są linowe – sztandarowym ich przedstawicielem jest LKT.

 

Wielooperacyjne

Oprócz maszyn jednooperacyjnych spotykamy również maszyny wielooperacyjne, które mogą wykonywać kilka czynności. Są to np. maszyny ścinkowo-zrywkowe, pozwalające na ścinkę oraz zrywkę drzew z koronami do miejsca dalszej obróbki.

Inną grupą maszyn wielooperacyjnych są tzw. procesory, czyli maszyny okrzesująco-przerzynające. Mogą one okrzesywać i przerzynać drzewa ścięte wcześniej pilarką lub ścinarką. Zarówno maszyny ścinkowo-zrywkowe, jak i procesory, nie są w Polsce szerzej wykorzystywane.

Natomiast coraz częściej spotykamy inną grupę – maszyny ścinkowo-przerzynająco-okrzesujące. Są to harwestery, które umożliwiają ścięcie drzewa, jego okrzesanie i przerzynkę. Ponadto operator harwestera może układać pozyskane sortymenty wzdłuż szlaku zrywkowego.

Maszynami wielooperacyjnymi, których w Polsce póki co nie spotkamy wiele, są maszyny ścinkowo-okrzesująco-przerzynająco-zrywkowe czyli harwardery (kombajny leśne), które są połączeniem harwestera z forwarderem. Główną przyczyną ich tak nielicznej obecności jest cena.

 

 Adam Maciak

 

(...)

 

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

  

 

WIĘCEJ

 

 

Highlander, czyli maszyna ścinkowo-okrzesująco-przerzynająco-zrywkowa dedykowana do pozyskiwania dłużycy. Zrywka jest tu wleczona.




Dodano 14:03 28-02-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama