Dodaj do ulubionych

Pakiety w przetargach

Pakiety w przetargach
Całościowe czy specjalistyczne?

 

Pakiety całościowe, obejmujące wszystkie prace np. w kilku leśnictwach czy może pakiety specjalistyczne, oddzielne na pozyskanie i zrywkę i oddzielne na hodowlę? Zdania są tu podzielone, póki co dominują całościowe.

Głos w dyskusji na temat pakietów w przetargach na prace leśne zabrał Zenon Dobromilski, przedsiębiorca leśny z firmy Wood–Land z Kwidzyna. Firma ta dysponuje m.in. harwesterami i forwarderami, od lat wykonuje maszynowe pozyskanie drewna na terenie całego kraju.
Zenon Dobromilski wygłosił prezentację na lutowej konferencji w Puszczykowie, poświęconej współpracy Lasów Państwowych i przedsiębiorców leśnych. Spotkanie zorganizowały Lasy, i to organizatorzy poprosili przedsiębiorcę o wygłoszenie referatu. Być może dlatego prelegent skupił się na przedstawieniu zagadnienia pakietów specjalistycznych przede wszystkim z punktu widzenia właśnie Lasów Państwowych.

Zalety całościowych
Zenon Dobromilski, zanim zajął się pakietami specjalistycznymi, omówił całościowe. Całościowe, czyli takie, gdzie pakiet obejmuje wszystkie prace leśne na jakimś obszarze (w leśnictwie, kilku leśnictwach, obrębie leśnym lub czasem całym nadleśnictwie).
Jak mówił, z punktu widzenia Lasów Państwowych pakiety całościowe dają większy komfort administracji w nadleśnictwie. Taki przetarg łatwiej jest rozpisać. Zachowane zostaje też status quo, to znaczy nie wprowadza się na rynku usług leśnych rewolucyjnych zmian. Nadal jest tak, jak było.

Wady całościowych
Z punktu widzenia Lasów pakiety całościowe mają też wady. Zdaniem prelegenta jedną z nich jest wyższa cena za usługi leśne, jaką LP muszą zapłacić. Szczególnie widać to tam, gdzie konkurencja na rynku usług leśnych nie jest duża.
Druga wada z punktu widzenia LP to uzależnienie ceny za usługi leśne od wzrostu cen robocizny. A wzrost ten jest stały. Zenon Dobromilski przedstawił wyliczenie z którego wynika, że w ostatnich 10 latach średnie koszty pozyskania i zrywki w pakietach całościowych wzrosły z ok. 30 zł/kubik do 54 zł/kubik.
W tym samym czasie średnie koszty maszynowego pozyskania i zrywki drewna wzrosły z ok. 30 zł/kubik do 36 zł/kubik.
Trzeba tu jednak zwrócić uwagę na to, że wyliczenia szefa firmy Wood-Land spotkały się ze sceptycznym przyjęciem przez innych przedsiębiorców leśnych obecnych na konferencji. Ich zdaniem koszty pozyskania drewna w pakietach całościowych (dla przypomnienia – 54 zł/kubik) są tu zawyżone.
 

Rafał Jajor

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 10:43 27-06-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama