Dodaj do ulubionych

Czeskie ciągniki dla przedsiębiorców leśnych



Jak czytamy na stronie firmy: „Marka ta powstała, tak jak wszystko co jest genialne, bardzo prosto i łatwo: brzmienie wymowy litery „Z“ (zet-), którą w swym znaku stosowała Brnienska Wytwórnia Broni, w której powstały pierwsze traktory, połączyło się z dwoma ostatnimi literami słowa traktor (-or)”.
Tak oto narodziła się legenda, która z nieznanej szerokiemu światu Czechosłowacji, podbiła rynki światowe – sprzedaż osiągnęła 1,2 mln traktorów w 100 państwach na pięciu kontynentach. Jako ciekawostkę dodać należy, że nazwa ZETOR stanowi synonim słowa traktor w Indiach – taka jest potęga promocji i marki.

Grunt to zabudowa
Wróćmy jednak do przysłowiowego lasu. Co oferuje (i w jakim wymiarze) firma ZETOR przedsiębiorcom leśnym? Ano wszystkie swoje flagowe modele doposażone w specjalistyczny sprzęt leśny.
Jak informuje wykonawca zabudowy, głównym elementem zabudowy leśnej ciągnika jest płyta ochronna spodu z odpowiednio przygotowanymi otworami serwisowymi, dzięki którym operator (kierowca) ma stały i bezproblemowy dostęp do najbardziej newralgicznych punktów swojej maszyny.
Poza tym firma proponuje pełną gamę osłon, które wraz z płytą stanowią zintegrowany system ochronny ciągnika. Osłaniany jest zbiornik paliwa, powietrza, klimatyzacja i akumulator.
Nie zapomniano także o samym kierowcy – wszak on także wymaga dodatkowych osłon. ZETOR proponuje zabudowę ochronną kabiny wraz z osłonami lamp roboczych przednich oraz tylnych, a także osłonę maski przedniej wraz z odciągami linowymi. Ponadto można także doposażyć ten system ochronny w siatki zabezpieczające szyby boczne oraz tylną ciągnika. Siatki te są w pełni i samodzielnie demontowalne.
Nie zapomniano także o kołach – obręcze zostały specjalnie wzmocnione i przystosowane do pracy w trudnym terenie, osłonięto też narażone na uszkodzenie wentyle.
Jak twierdzi sam producent – zabudowa leśna może być dowolnie konfigurowalną, w zależności od tego, czego oczekuje klient. Aby być w pełni wiarygodnym, co do proponowanego sprzętu, firma ZETOR informuje, że zabudowę leśną przygotowuje znana i ceniona na naszym rynku firma Agroforest.

Major
Jak dowiedzieliśmy się w firmie ZETOR, zabudowa leśna do tej pory zastosowana była we wszystkich, poza najmniejszym (model Major) modelach ciągników. Oto ich krótka prezentacja.
ZETOR Major to ciągniki proste, o doskonałym stosunku jakości do ceny. Silniki fabryczne zaprojektowane bez elektroniki i dopełniających dodatków do paliwa, cechują się łatwym serwisem. Dysponują dużym wzrostem momentu obrotowego (ponad 35%), co obniża konieczność przełączania biegów. Moc silnika pozostaje stała w szerokim zakresie obrotów.
Ciągnik wyposażony jest w synchronizowaną, czterobiegową skrzynię przekładniową z trzybiegową redukcją oraz biegiem wstecznym. Liczba biegów wynosi 12 + 12.
Model Major wykorzystuje hydraulikę z regulacją mechaniczną. Odznacza się ona m.in. regulacją szybkości opuszczania z możliwością zamknięcia zaworu przy transporcie maszyn. Ciągnik jest wyposażony w jednosekcyjny lub dwusekcyjny dodatkowy rozdzielacz z dwoma lub czteroma złączkami ciśnieniowymi i spływem oleju.

Proxima
Najpopularniejsza seria to modele ZETOR Proxima. Ciągniki Proxima Power należą do ciągników średniej mocy. Dysponują najbardziej zaawansowaną skrzynią przekładniową w całej serii.
Ciągnik Proxima Power jest napędzany silnikami zgodnymi z normami emisji spalin EURO III A, cechującymi się bardzo dobrym stosunkiem mocy i momentu obrotowego do kosztów eksploatacji.
Łatwe podnoszenie jednoczęściowej maski zapewnia nieograniczony dostęp do wszystkich części silnika tak podczas codziennej obsługi, jak i serwisowania. Nie należy zapomnieć też o bardzo przestronnej i wygodnej kabinie nawet dla wysokich operatorów. Najczęściej używane elementy sterujące znajdują się w jej prawej części, a wszelkie przełączniki zostały zaprojektowane w sposób ergonomiczny.
Mocną stroną serii Proxima Power jest skrzynia z elektrohydraulicznym rewersem najnowszej generacji. 3-stopniowa przekładnia Power Shift i Power Shutle pozwalają operatorowi na bezproblemową zmianę biegów.
Ciekawostką jest także WOM z możliwością obrotu w lewo i prawo, który ponadto posiada sterowane elektrohydraulicznie wielodyskowe sprzęgło zaprojektowane do pracy z silnikami o wysokich momentach obrotowych. W serii można nabyć ciągniki o mocy 87, 96, 107 i 117 KM.
ZETOR Proxima Plus to także ciągniki średniej mocy. Mają większą moc silnika i bardziej zaawansowane skrzynie przekładniowe, a co za tym idzie większą wydajność roboczą.
 

Paweł Bąk
 

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 

Zetor Major

 


Proxima Power




Dodano 11:20 27-06-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama