Dodaj do ulubionych

?Drzewiej bywało?, czyli leśne muzealia

Inicjatorami powstania izby edukacyjnej w Leśnictwie Gościnowo pod Gorzowem Wielkopolskim byli Państwo Teresa i Roch Kaczorowscy. Gospodarze zbierają leśne pamiątki już ponad 20 lat. Swojej ekspozycji nadali tytuł „Drzewiej bywało” – „drzewiej” w staropolszczyźnie znaczyło „dawniej”.

Miejsce na okazałe zbiory
Państwo Kaczorowscy są absolwentami Technikum Leśnego w Starościnie, od 1990 roku związani zawodowo z Nadleśnictwem Karwin, gdzie Pan Roch został leśniczym. Potem ukończył studia leśne w Poznaniu.
Stare dokumenty, mapy, narzędzia oraz maszyny związane z leśnictwem zaczęli gromadzić dzięki kontaktom z leśnikami, przez internet oraz dzięki wymianie z kolekcjonerami. Przez 20 lat sporo się tego nazbierało...
Kancelaria oraz zaadaptowane pomieszczenie inwentarskie okazały się zbyt małe, aby pomieścić wciąż powiększającą się kolekcję. Dlatego nadleśnictwo przeprowadziło remont przylegającego do leśniczówki budynku gospodarczego na potrzeby izby edukacyjnej. Dziś zbiory Państwa Kaczorowskich liczą ponad trzy tysiące dokumentów, eksponatów i urządzeń leśnych, co pozwala przypuszczać, że jest to jedno z największych zbiorów leśnych staroci w Polsce.

Mapy, książki, dystynkcje
Wokół leśniczówki stoją stare pługi, siewniki, brony, sadzarki i urządzenie do robienia talerzy. Na uwagę zasługuje dołownik mechaniczny, który służył do robienia dołków na sadzonki na otwartych powierzchniach zrębowych.
W izbie zgromadzono wiele dokumentów, map, książek, odznak, dystynkcji, emblematów i tablic tematycznych związanych z leśnictwem. Znajdują się tu pamiątki po pionierach gospodarki leśnej w Puszczy Nadnoteckiej. Są też archiwalia z innych regionów kraju, także tych, które do Polski należały przed II wojną światową.
Państwo Kaczorowscy posiadają unikatowy „Powszechny dziennik praw państwa i rządu cesarstwa austryackiego”, w którym znajduje się bardzo oryginalna rota przysięgi personelu leśnego.
W izbie są stare klupy, numeratory, taśmy miernicze i przyrządy geodezyjne. Jest bogata kolekcja narzędzi do przygotowania gleby i żywicowania. Bardzo ciekawymi eksponatami są buty dla koni i specjalne chodaki, które służyły do ochrony kopyt i ułatwiały poruszanie się w grząskim ternie.
Na jednej ze ścian wyeksponowano trofea łowieckie i wypchane ptaki oraz ssaki. Są tam różnej budowy i przeznaczenia zatrzaski, używane do tępienia drapieżników.
 

Andrzej Stróżczyński

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 

 


Prywatne muzeum w Leśnictwie Gościnowo pod Gorzowem Wielkopolskim
(Fot. arch. autora)




Leśniczy Roch Kaczorowscy z żoną Teresą
 




Dodano 11:37 27-06-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama