Dodaj do ulubionych

Konferencja - Ciągnik do lasu

22 czerwca w Jarocinie odbyła się konferencja pt. „Ciągnik w lesie – bezpieczeństwo i ergonomia”. Organizatorem konferencji była GAZETA LEŚNA, a sponsorem generalnym VALTRA.

 

Konferencja składała się z części kameralnej i pokazów pracy w lesie. Część kameralna miała miejsce w Jarocinie, w Hotelu Jarota. Prowadził ją Rafał Jajor, redaktor naczelny GAZETY LEŚNEJ.

Gości powitał Adam Wiatroszak, przedstawiciel Valtry, sponsora głównego konferencji. Dr inż. Adam Maciak z Zakładu Mechanizacji Leśnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wygłosił wykład na temat ergonomii i bezpieczeństwa w ciągnikach uniwersalnych stosowanych w lesie, a także na temat przystosowania ciągników uniwersalnych do pracy w lesie i ich zastosowania w pracach leśnych.

Sebastian Karasiewicz, przedstawiciel Valtry, sponsora głównego konferencji, przedstawił aktualną ofertę tych fińskich ciągników.

Maciej Kolański, przedstawiciel Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie, współorganizatora konferencji, omówił maszyny sprzęgane z ciągnikami, będące w ofercie OTL. Ryszard Misiek, dyrektor OTL, w krótkim przemówieniu podkreślił, że dobór odpowiedniego ciągnika do współpracy z daną maszyną (czy odwrotnie – odpowiedniej maszyny do współpracy z danym ciągnikiem) jest sprawą kluczową.

W konferencji udział wzięło blisko 120 osób. Wśród nich byli przedsiębiorcy leśni, i operatorzy maszyn leśnych. Obecni byli także naukowcy (w tym profesorowie) oraz przedstawiciele nadleśnictw (w tym nadleśniczowie). Do Jarocina przyjechali ponadto studenci leśnictwa oraz uczniowie techników leśnych z Tucholi, Starościna i Rogozińca.

Udział w konferencji był bezpłatny. Każdy uczestnik otrzymał materiały konferencyjne (foldery, katalogi)  i okolicznościową kamizelkę odblaskową. Organizatorzy zapewnili także poczęstunek kawowy i ciepły posiłek.

 

Po części kameralnej, w lesie w okolicach Jarocina odbył się pokaz pracy maszyn. Było tu siedem ciągników Valtry, które współpracowały z różnymi maszynami Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie. Każda maszyna została dodatkowo omówiona na powierzchni pokazowej. Uczestnicy pokazu mogli wejść do każdej kabiny, zapytać o szczegóły techniczne. Niektórzy nawet przeprowadzili jazdy próbne…

Konferencja odbyła się dzięki pomocy Krzysztofa Schwartz, nadleśniczego Nadleśnictwa Jarocin, oraz pracowników nadleśnictwa. Więcej o konferencji i pokazanej na niej maszynach przeczytać będzie można w sierpniowej GAZECIE LEŚNEJ.

 

Zdjęcia z konferencji na stronie i facebooku.

 
Dodano 15:18 27-06-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama