Dodaj do ulubionych

Rębaki spod znaku Skorpiona


Teknamotor rozpoczął działalność w 1992 roku. Oferuje rębaki bębnowe i tarczowe, przeznaczone do rozdrabniania odpadów z procesu pozyskania drewna, w tartakach, pozostałości po pracach pielęgnacyjnych w parkach czy sadach, a także przy wycinkach przydrożnych. Zastosowań rębaków jest wiele.
Teknamotor sprzedaje także młyny młotowe do zrębków drewna i słomy, frezarki do pni, taśmowe i wibracyjne systemy załadowczo-transportowe.

Produkt flagowy
Flagowym produktem firmy, która sprzedaje swoje maszyny na rynkach prawie całej Europy, są rębaki linii Skorpion. Klient może decydować, czy urządzenie, które chce kupić, będzie miało jedno miejsce pracy (rębaki stacjonarne), czy też będzie za robotą „jeździło” (wersja mobilna).
Może także wybrać, czy urządzenie ma mieć bęben, czy raczej tarcze. Jak chwali się producent: „dzięki doskonale wyszkolonemu personelowi i współpracy z klientami możemy produkować maszyny dopasowane do ich indywidualnych potrzeb”.
Przeglądając ofertę trudno się z tym sloganem nie zgodzić: można wybrać rodzaj napędu (spalinowy lub elektryczny – w zależności od mobilności rębaka) czy sposób podawania surowca. Oferta Teknamotoru uwzględnia także wielkość i ilości rozdrabnianego materiału.
Przyjrzyjmy się teraz kilku modelom rębaków.

Skorpion 160 R
Skorpion 160 R to mobilny rębak tarczowy z pneumatycznym systemem wyrzutowym na tarczy. Służy do rozdrabniania gałęzi oraz pni drzew o średnicy do 16 cm. Napędzany jest z WOM ciągnika.
Zrębek wyrzucany jest przez rurę obracaną o 360° w stosunku do podstawy urządzenia. Aby zainstalować go na ciągniku, tenże musi dysponować mocą 80 KM. Samo urządzenie jest mocowane na trójpunktowym układzie zawieszenia.
Układ tnący rębaka stanowi tarcza z dwoma, obustronnie ostrzonymi, nożami tnącymi oraz dwoma nożami podporowymi. Napęd przekazywany jest przez wałek przekaźnika mocy z WOM ciągnika (540 obr/min).
Aby zapewnić skuteczne podawanie materiału, maszyna wyposażona jest w hydrauliczny system napędowy rolek, napędzany z własnej pompy hydraulicznej, dzięki czemu można pracować maszyną bez wykorzystania hydrauliki ciągnika, choć można go doposażyć w osprzęt to umożliwiający.
Standardowe wyposażenie rębaka stanowi elektroniczny system No-stress, który w sposób całkowicie automatyczny zapobiega przeciążeniu układu napędowego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego.
Uzyskany zrębek może mieć szerokość od 9 do 11 mm. Można go wykorzystać do bezpośredniego spalania w piecach, do produkcji kompostu, do celów dekoracyjnych oraz po wtórnym rozdrobnieniu przez młyn bijakowy jako surowiec do produkcji brykietu i peletu.
 


Paweł Bąk

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

Mobilny rębak tarczowy Skorpion 160 R
Skorpion 250 SDT z podajnikiem gąsienicowym gotowy do pracy i w pozycji transportowej
Bębnowy Skorpion 500 RB
 

 
Dodano 14:00 29-07-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama