Dodaj do ulubionych

Siekierka z rurką i orzełek z odciętą koroną

 

Pan Andrzej Solak pracuje w Nadleśnictwie Płytnica jako strażnik leśny, dodatkowo zajmuje się sprawami bhp i edukacją. Pochodzi z rodziny o tradycjach leśnych – tata był robotnikiem leśnym. W 1992 r. ukończył Średnie Studium Zawodowe przy Technikum Leśnym w Starościnie.
Gromadzenie kolekcji rozpoczął w 1994 roku. Pierwszym eksponatem była mapa (drzewostanówka) z 1962 roku oraz pilarka Dolpima PS 180 – samodzielnie złożona z części i do dziś używana w gospodarstwie. Eksponaty znajdują się w zaadoptowanym garażu na prywatnej posesji we wsi Kłębowiec.

Kolekcja pilarek
Pan Andrzej zgromadził ponad 40 starych pilarek: niemieckich, radzieckich, szwedzkich, amerykańskich, kanadyjskich oraz produkowanych na licencji w Polsce. Jest tam pierwsza polska pilarka jednoosobowa typu BK – 3, którą produkowano na licencji firmy Partner we Wrocławiu.
Na szczególną uwagę zasługują dwuosobowe pilarki: czeska Pilana MP-50 oraz niemiecki Dolmar CL z 1939 r. Tę ostatnią pan Andrzej kupił od handlarza starociami w Borach Tucholskich. Warto zaznaczyć, że większość sprzętu wciąż działa. W kolekcji są również ocynkowane pojemniki na paliwo i olej oraz kilka starych hełmów używanych dawniej przez drwali.

Cechówki, klupy i numeratory
Wśród cechówek, których jest ponad 20, przeważają polskie młotki przedwojenne i powojenne, używane zarówno w lasach państwowych, jak i prywatnych. Na uwagę zasługuje okrągłe cechówka ze swastyką z lat 30. oraz podrabiane cechówk, tzw. złodziejskie.
Wśród ręcznych narzędzi do przygotowania gleby i sadzenia lasu, przeważają stare kostury. Bardzo ciekawym eksponatem jest świder cylindryczny do wykopywania sadzonek z bryłką. Osobno wyeksponowane są stare klupy i numeratory. Najwięcej jest klup drewnianych. Jedno z urządzeń do pomiaru średnicy zostało wykonane chałupniczo z ręcznie opisaną skalą. Nie brakuje też sprzętu do żywicowania. Wśród eksponatów są stare ceramiczne i szklane kubki na żywicę.
 

 

Andrzej Stróżczyński

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

Pan Andrzej Solak zgromadził między innymi ponad 40 starych pilarek

 

Przedwojenna czapka leśnika z orłem, używana także po wojnie, o czym świadczy orzeł z odciętą koroną

 


Rzadki eksponat: siekierka do czyszczeń w młodnikach zraszająca nacięcie arborycydem, powodując usychanie drzewek

 




Dodano 15:12 28-08-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama