Dodaj do ulubionych

Muzealia leśnika z Krzystkowic

Na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice, położonego w samym sercu Borów Zielonogórskich, w małej wsi Biedrzychowice Dolne, mieści się stacjonarna wystawa muzealiów związanych z leśnictwem. Jej pomysłodawcą jest miejscowy leśniczy Bogusław Swichtenberg.

Nadleśnictwo Krzystkowice bywa zwykle kojarzone z kapitalnymi parostkami rogacza, którym przyznano rangę rekordu Polski. Trofeum to pozyskał w latach 80. XX wieku myśliwy z Francji. Jego oryginał zdobi do dziś Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. O ekspozycji pana Bogusława wie jednak o wiele mniej osób.

Początki kolekcji
Pan Bogusław pochodzi z rodziny o tradycjach leśnych – tata był leśnikiem z Kaszub – i jak sam przyznaje – w dzieciństwie bawił się bardzo często odłożonym gdzieś na strychu lub w komórce nieużywanym sprzętem leśnym. Po latach zaczął go odzyskiwać od miejscowej ludności, bądź kolegów po fachu. Pamiątki leśne wyeksponował w drewnianym domku, służącym kiedyś jako budynek socjalno-administracyjny szkółki.
W pomieszczeniu znajduje się kącik kancelaryjny z małą biblioteczką. Na starym biurku wyłożone są operaty, mapy, tablice i bruliony. Znajduje się tam mapa przeglądowa z nieistniejącego już dziś Nadleśnictwa Rąpin – wówczas Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Żarach. Mapa ta była eksponatem, który zapoczątkował zbiory pana Bogusława.

Do żywicowania, cechowania i rachunków
W specjalnej gablocie zawieszone są używane niegdyś cechówki leśne. Znajdują się tam również przyrządy kancelaryjne do rachunków: od zwykłego liczydła do maszynek liczących zwanych popularnie kręciołkami – zarówno krajowej, jak i radzieckiej produkcji.
W oryginalnej dębowej szafie – będącej kiedyś na wyposażeniu biur nadleśnictw – zgromadzono starą literaturę fachową oraz przewodniki dla leśniczych i gajowych. Na jednej ze ścian umieszczono półkę ze starymi pilarkami oraz narzędziami do ich użytkowania, transportu i konserwacji.
Wystawa ma kącik żywiczarski, którego ozdobą jest ochronny fartuch używany zarówno do żywicowania drzew, jak i korowania świeżo pozyskanego drewna.
Obok narzędzi do pielęgnacji upraw i młodników zawieszony jest stary wilgotnościomierz używany na szkółkach leśnych. Ciekawymi eksponatami są stare tablice informacyjne, mające zapobiegać szkodnictwu leśnemu. Zakazują one wypasu bydła w lesie, pobierania kamieni, żwiru, piasku, marglu i gliny oraz wstępu na powierzchni, na których sadzi się las.
Jest również sprzęt mechaniczny do ochrony lasu. Bardzo oryginalnie prezentuje się spalinowy opryskiwacz plecakowy z 1965 r. niemieckiej firmy BBG. Służył on kiedyś do zwalczania owadów i chwastów.
 

Andrzej Stróżczyński

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

Leśniczy Bogusław Swichtenberg z mapą przeglądową nieistniejącego już dziś Nadleśnictwa Rąpin – to pierwszy eksponat licznych obecnie zbiorów. Nad zabytkowym biurkiem na regałach stoją maszynki liczące popularnie zwane kręciołkami, a także zwykłe liczydło

 

Stare tablice informacyjne, mające zapobiegać szkodnictwu leśnemu:

 

 

 




Dodano 15:31 02-12-2013


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama