Dodaj do ulubionych

EcoLog 560C vs. Ponsse Fox

W tym numerze porównamy kolejne harwestery trzebieżowo – zrębowe, które z całą pewnością pasują do naszych lasów. Pierwszym z nich będzie EcoLog 560C, a drugim nasz tytułowy „Lis”, czyli harwester Ponsse Fox.

 



Rozmiary
Harwestery to maszyny o dosyć dużych gabarytach – kto miał z nimi styczność, doskonale o tym wie. Mimo ich pokaźnych rozmiarów każdy kolejny centymetr więcej lub też mniej może mieć dla operatora duże znaczenie. Rozmiar maszyny wpływa na jej zwrotność, stabilność oraz to, gdzie możemy nią wjechać. Przyjrzyjmy się pod tym katem pierwszemu modelowi.
EcoLog 560C, bo o nim mowa, jest szeroki na ok. 2,8 m, ale należy pamiętać, że producent podaje tutaj wymiar tylko dla największych zastosowanych opon. Długość przewozowa (transportowa) to 7,3 m, co przy sześciokołowej maszynie stanowi bardzo dobry wynik. Duży wpływ na skrócenie długości ma usadowienie żurawia po prawej stronie kabiny – podobnie jak w maszynach firmy Komatsu.
Wysokość podczas transportu i prześwit podwozia są regulowane, dzięki zawieszeniu kół na ramionach wahadłowych (z języka angielskiego - „pendulum arms”). Wysokość „Ekologa” zamyka się więc w granicach od 3,38 m do 4,5 m, a prześwit od zaledwie 12 cm (!) aż do 1,23 m (!).
Dzięki dużemu prześwitowi możemy przejechać nad różnego typu przeszkodami, ale musimy jednak pamiętać, że aby pracować operator musi obniżyć środek ciężkości – w ten sposób unika ewentualnej wywrotki harwestera. Waga „Ekologa” wynosi ponad 18 ton.
Z drugiej, równie żółtej strony naszego porównania wybraliśmy jeszcze bardziej znaną markę Ponsse, z modelem harwestera o wdzięcznej i jakże sprytnej nazwie Fox, czyli po prostu lis. (W lipcowej GAZECIE LEŚNEJ - 7/2013 opisywaliśmy model Beaver, czyli „Bóbr”). Szerokość podana przez producenta waha się w zależności od zastosowanych opon od 2,64 metra do 2,84 m – czyli podobnie do poprzednika. Ponsse Fox jest za to dłuższy od konkurenta o przeszło 60 cm. Na taką różnicę wpływa ośmiokołowe zawieszenie tegoż modelu. Jego długość wynosi 7,9 metra. Wysokość transportowa to 3,8 m, a prześwit – 66 cm. Nasz „Lis” waży podobnie jak EcoLog – również ok. 18 ton.
WYNIK: EcoLog 560C przy najszerszych oponach ma 2,8 m, a Ponsse Fox 2,84 m szerokości. Ponsse na ośmiokołowym zawieszeniu ma 7,9 m długości, a sześciokołowy EcoLog ma 7,3 m długości. Wysokość „Lisa” to 3,8 m, a prześwit 66 cm, za to „Ekolog” w zależności od prześwitu (12-123 cm) może mieć od 3,38 m do 4,5 m wysokości. Waga maszyn obu maszyn to ok.18 ton.

Żurawie
Mocny i długi żuraw zapewnia operatorowi i maszynie szeroki zakres pracy, który mogą wspólnie wykonywać, a dodatkowo wpływa też na komfort pracy – można prowadzić ścinkę drzew na dużych wysięgach (oczywiście nie przeceniając naszych i sprzętowych możliwości, oraz zachowując zasady bezpieczeństwa) nie martwiąc się przy tym, że czegoś nie dosięgniemy.
Zaczynamy od żurawia montowanego przez firmę EcoLog. W modelu 560C mamy zamontowany żuraw typu „wędka” o wysięgu 10 albo 11,5 metra. Kąt jego pracy (obrotu) wynosi 280o. Moment udźwigu 230 kNm. Ciekawostką w tym żurawiu jest ustawienie ramienia zewnętrznego „na kant”. Producent mówi, że dzięki temu rozwiązaniu cały żuraw jest bardziej odporny na przeciążenia, a samo ramię nie pęka na spawach i nie odkształca się tak łatwo. Umiejscowienie żurawia po prawej stronie kabiny niestety zmniejsza widoczność otoczenia po prawej stronie maszyny.
Ponsse Fox został wyposażony w żuraw C22 również typu równoległego („wędka”). Jego wysięg podobny jak u konkurenta – od 10,3 m do 11 metrów. Moment udźwigu nieco mniejszy niż u EcoLog’a i wynosi 180 kNm. Kąt pracy żurawia w Fox’ie wynosi 240o, a jego podstawa może być przechylana o dodatkowe 15o. Takie rozwiązanie ułatwia operatorowi pracę w pochyłym terenie.
    WYNIK: Wysięg żurawi EcoLog 560C (10 lub 11,5 m) i Ponsse Fox (od 10,3 do 11 m) są bardzo podobne to. Moment udźwigu „Ekologa” wynosi 230 kNm, „Lisa” 180 kNm. Kąt pracy żurawia pierwszego modelu to 280o, a drugiego - 240o. Oba żurawie są typu równoległego, potocznie zwanej „wędką”.
 

Jarosław Harhura

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

Mocny żuraw ułatwia pracę operatorowi

 

Ponsse Fox z głowicą H53e




Dodano 09:27 22-01-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama