Dodaj do ulubionych

LUTY (Numer 2/2014)

SPIS TREŚCI

 

Informacje

Prenumerata 3

Nasi eksperci 5

Prosto z lasu 6

 

Polityka i finanse: 800 mln jeszcze w tym roku 14

800 mln zł będą musiały oddać Lasy Państwowe do Skarbu Państwa w tym roku. Tyle samo w roku 2015. A potem, od roku 2016, corocznie 2% przychodów ze sprzedaży drewna, czyli jakieś 120 mln.


 

Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne – seminarium drugie 18

Drugie spotkanie zorganizowane przez RDLP w Gdańsku było trudniejsze niż poprzednie. Omawiano istniejące problemy na linii firmy leśne – administracja LP i zastanawiano się nad sposobami ich rozwiązania.

 

Ogłoszenia drobne 32

 

Przetargi

Leśnictwo dominującym pakietem 20

Jak co roku, tak i tym razem dokonaliśmy przeglądu wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych pod kątem ogłaszanych przez jej jednostki przetargów na prace związane z gospodarką leśną w roku 2014.


 

Niespokojne przetargi 24

Bitwa na noże, zeszłoroczne stawki lub nawet niższe, konkurencyjne firmy spoza regionu – tak w skrócie można opisać tegoroczne zmagania przetargowe.


Firma i ludzie

Pilarex: Forwarder do zadań specjalnych 26

Firmę Pilarex spotkaliśmy w „północnych Bieszczadach” – tak o leśnictwie Jagodno (Nadleśnictwo Elbląg) mówią tamtejsi pracownicy leśni. Do pracy w trudnym terenie potrzebne są sprytne maszyny takie jak choćby ośmiokołowy forwarder z wciągarką trakcyjną.


 


Maszyny i sprzęt

Tankowanie: Zarządzaj paliwem w firmie leśnej 31

Jak kontrolować i rozliczać rozchód paliwa w firmie? Firma Swimer proponuje łatwe rozwiązania.

 

Nowe pilarki z systemem M-Tronic 35

Od momentu kiedy na rynku pojawiły się pierwsze pilarki łańcuchowe, ich producenci nie ustają w wysiłkach, aby poprawić komfort pracy operatora oraz zwiększyć ekonomikę i wydajność pracy.

 

Ochrona przeciwpożarowa w lasach 36

Wraz z powstaniem monokultur – zwłaszcza sosnowych i świerkowych – zaczął narastać problem zagrożenia pożarowego w lasach. Przeciwdziałanie pożarom wymagało organizacji specjalistycznych baz sprzętu, profilaktyki przeciwpożarowej oraz sprawnych systemów ich wykrywania.

 

Rękawice i skarpety na zimę 38

Praca w lesie trwać musi cały rok, bez względu na pogodę. Zimą organizm narażony jest na wychłodzenie. Pomóc mogą dobre rękawice i skarpety.


 

Wykaszarki nie tylko do lasu 44

Jaką wykaszarkę wybrać, aby móc pracować i w lesie, i przy domu? Jaka maszyna sprawdzi się zarówno w czyszczeniach, jak i przy wycinaniu przydrożnych zarośli?

 

Głowice Log Max: Tradycja zobowiązuje 48

Log Max AB (wcześniej Grangärde Maskin AB) to szwedzka firma, która już od ponad 30 lat projektuje i produkuje głowice przeznaczone do prac leśnych. A tradycja, jak wiadomo, zobowiązuje.

 

Biomasa

Certyfikacja współspalania 12

Firmy (nie tylko) energetyczne biorą sprawy w swoje ręce – chcą pomóc urzędnikom stworzyć system potwierdzania pochodzenia biomasy. Wszystko dla dobra branży energetycznej spalającej biomasę pochodzenia leśnego.

 

Rębaki Bandit: Amerykański bandyta 42

Zadziorne logo, rzucające się w oczy kolory i różnorakie urządzenia – oto rębaki firmy Bandit. Tak, Amerykanie potrafią zwracać na siebie uwagę.


 

Farmi Forest: Fińskie rębaki z tradycją 50

Tarczowe rębaki produkowane od 30 lat wykorzystywane są w różnych dziedzinach gospodarki.

BHP
Normy i badania jakości: Bezpieczna kabina 54

Kabina maszyny leśnej jest miejscem, w którym operator spędza codziennie od 8 do 12 godzin. Dlatego też bardzo istotne jest, aby zapewniała odpowiedni komfort pracy.

 

Wypadek: Przytrzaśnięte przedramię 60

Seria błędów przy ścince spowodowała przytrzaśnięcie ręki drwala. Na szczęście nieopodal pracujący ludzie usłyszeli krzyk o pomoc.


Pieniądze
Przegląd ekonomiczny – luty 62

Jakie biurokratyczne przeszkody utrudniają w Polsce prowadzenie biznesu? I czy ceny żywności, paliwa i mieszkań pójdą w górę?




Dodano 09:35 28-01-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama