Dodaj do ulubionych

Leśnictwo dominującym pakietem

Jak co roku, tak i tym razem dokonaliśmy przeglądu wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych pod kątem ogłaszanych przez jej jednostki przetargów na prace związane z gospodarką leśną w roku 2014. Oto wyniki.

Pod uwagę braliśmy losowo wybrane jednostki z każdej dyrekcji, w których to zwracaliśmy uwagę na to, jakie pakiety weń wyszczególniono, jakie kryteria brano pod uwagę oraz kiedy ogłaszano i rozstrzygano przetargi.
Jakie wnioski można wysnuć po analizie poniższych danych? Gros jednostek postępowania przetargowe już zakończyło, ale są wyjątki. Kilka dyrekcji zdecydowało się na jeden termin otwarcia ofert, ale nie do końca to im wyszło. Dominującą formą pakietu jest leśnictwo. Cena w dalszym ciągu jest tym kryterium, które jest w zdecydowanym stopniu decydujące w wyborze oferty.
Nadleśnictwa w dokumentacji przetargowej stosują bardzo różne wagi dla różnych kryteriów oceny ofert. Całkowicie też dowolnie zamieszczają wytyczne na swoich BIP-ach, co z pewnością nie służy przedsiębiorcom leśnym.

RDLP w Białymstoku
Dyrekcja białostocka stawia na cenę, jako kryterium wyboru ofert, jednak nie w 100% – w Czerwonym Dworze dla przykładu, aby zdobyć dodatkowe 3%, przedsiębiorca leśny musi „dysponować” osobami z wykształceniem średnim leśnym lub wyższym leśnym.
Pakiety przezeń proponowane obejmują wszystkie prace związane z gospodarką leśną w leśnictwach oraz osobno te, które wykonywane są na szkółkach (Nadleśnictwo Nowogród). Przetargi wśród wytypowanych jednostek już się zakończyły – najpóźniej przed świętami; czas na składanie ofert wynosił ok. trzy tygodnie.

RDLP w Gdańsku
W przypadku dyrekcji gdańskiej cena także odgrywa kluczową rolę. Ciekawym przypadkiem jest Nadleśnictwo Lipusz, gdzie wartość oferty stanowiła w 99% cena; pozostały 1% to liczba osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Dla odmiany, Nadleśnictwo Choczewo dawało 5% za odpowiednie maszyny i pracowników nadzoru.
Gdańsk nie zdecydował się na jeden termin zakończenia składania ofert, jednak w wybranych jednostkach plasował się on w pierwszej połowie grudnia, z terminami ok. 2–3 tygodniowymi.
Pakiety obejmowały prace na terenie leśnictw oraz osobno szkółki leśne. W tym drugim przypadku, Nadleśnictwo Lipusz włączyło do prac np. prace pielęgnacyjne drzew i krzewów na terenie swej siedziby. Jednostka ta zdecydowała się na wyodrębnienie przygotowania gleby i melioracji agrotechnicznych na terenie nadleśnictwa.
 

Andrzej Klim

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 12:01 28-01-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama