Dodaj do ulubionych

Świdrem w głąb?

Przygotowanie otworów w ziemi, choćby do stabilnego montowania siatki grodzeniowej, to czasem wyzwanie. Do lamusa odeszły już czasy, gdy czynność tę trzeba było wykonywać szpadlem lub świdrem ręcznym.

W XXI wieku coraz śmielej korzystamy z maszyn praktycznie w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest i w leśnictwie. To co kiedyś robił koń – obecnie wykonuje maszyna; to co wykonywał człowiek ze szpadlem również może być zrobione w sposób nieco nowocześniejszy.

Koszmarne słupki
Grodzenia upraw to w warunkach polskich niemalże obowiązek. Szczególnie tam, gdzie pogłowie łosi lub mniejszych przedstawicieli jeleniowatych jest wyjątkowo wysokie. W samym roku 2012, jak podają LP, koszt wykonania nowych ogrodzeń szacowany był na ok. 100 mln zł. Jak widać są to pieniądze niebagatelne, podobnie jak i praca, którą trzeba wykonać.
Przedsiębiorcy leśni wiedzą doskonale ile roboty przysparza wykopanie dołka pod słupek, na który naciągnięta ma być siatka. Grunt leśny skrywa bowiem wiele niespodzianek – kamienie, korzenie i całkiem grubą warstwę runa. Aby usprawnić pracę, już od dawna zamiast szpadli, stosuje się różnorakie świdry glebowe (choć szpadle czasem też jeszcze się zdarzają…) – część z nich to w dalszym ciągu wersje „ręczne”, ale na rynku dostępne są już wszelakie świdry (zwane też dołkownikami, dołownikami lub wiertnicami) z własnym napędem. Poniżej prezentujemy przegląd i jednych, i drugich, a także świdry montowane do ciągników. Podane ceny pochodzą z różnych stron internetowych, są to więc przybliżone wartości brutto.

Ręczne
Tu niepodzielnie króluje firma Fiskars, choć można znaleźć też i inne produkty...

Mechaniczne
Tu wybór jest zdecydowanie większy. Przestrzegamy jednak przed nieuważnym czytaniem – wielu producentów oferuje bowiem samą jednostkę napędową, bez wiertła, które to nabyć należy osobno (mimo tego, że na zdjęciu widnieje komplet). Cena tych ostatnich waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych za sztukę....

Na ciągniku
Oprócz świdrów ręcznych do dyspozycji pracowników zakładów specjalizujących się w pracach leśnych oddano także szereg świdrów montowanych na maszynach rolniczych lub leśnych. Najpopularniejsze są świdry (wiertnice) montowane na ciągnikach. Oto kilka przykładów....

Jak wybrać?

Przy wyborze optymalnego narzędzia nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną, ale przede wszystkim tym, do czego możemy dany świder wykorzystać. Im bardziej uniwersalna maszyna, tym większa paleta zastosowań. Warto też spojrzeć na ceny choćby wierteł, bo te potrafią, w zależności od terenu, dość szybko się zużyć. Co warto podkreślić – należy też uważnie czytać informacje o tym, co się kupuje. Większość z prezentowanych tu maszyn (poza ręcznymi) w cenie nie zawiera świdra, a ten kosztować może sporo.

Paweł Bąk

 

(...)

 

To jedynie fragmenty tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 





Dodano 15:21 29-04-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama