Dodaj do ulubionych

List otwarty SPL

Publikujemy list otwarty Jana Kubiaka, Prezesa Zarządu Głównego do członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy


Ostatni kwartał roku to dla nas szczególnie ważny okres, chociażby z uwagi na coroczne przetargi na usługi leśne. Dogłębna lektura SIWZ, skrupulatne wyliczanie kwot do oferty, zbieranie niezbędnych dokumentów - to wszystko angażuje każdego przedsiębiorcę ale mamy to wpisane w naszą działalność. Także jednym z ważnych elementów tej układanki jest analiza rynku pod kątem konkurencji.

Okazuje się jednak, że coraz trudniej rozpoznaje się konkurencje, głównie, dlatego że coraz trudniej nazwać niektóre podmioty konkurencją. Docierają do nas ostatnio sygnały o tym, iż do przetargów oferty składają firmy, które stosują zaporowo niskie ceny na usługi i w ten sposób są nie do pokonania.

Wystąpiłem w tej sprawie do Dyrektora Generalnego LP z prośbą o zbadanie sprawy zwłaszcza pod kątem przestrzegania przepisów prawa ale także wewnętrznych regulaminów i zarządzeń obowiązujących w LP. Nie tylko o ceny na bardzo niskim poziomie bowiem chodzi ale także o proceder polegający na odsprzedaży wygranych przetargów przez te konkurencyjne firmy. Jest to jednak tylko jedna strona medalu i z tym problemem już się mierzymy mając nadzieję na wspólne działanie w tej kwestii z kierownictwem LP.

Przy tej okazji ponownie ujawnił się bardzo istotny problem związany z przetargami. Jako członkowie SPL spotykamy się z przedstawicielami kierownictwa LP i zwracamy uwagę na fakty zbyt niskich stawek za usługi przyjmowane do planów i do kwot przeznaczonych na sfinansowanie określonych zadań na usługi leśne. W odpowiedzi często słyszymy, że nie ma to znaczenia ponieważ przedsiębiorcy - oferenci bardzo często w ferworze walki konkurencyjnej przedstawiają oferty z cenami znacznie niższymi od zaplanowanych przez zamawiającego. I jak pokazują ostatnie przetargi taki proceder narasta a więc trudno nie przyznać leśnikom racji.

Zadajemy sobie w Zarządzie SPL pytanie - jaka jest na to rada? Cały proces pozyskiwania wykonawcy musi opierać się na przepisach ustawy Prawo Zamówień Publiczny, a to oznacza, że oferent ma swobodę  w zakresie przedstawiania swojej oferty. Zamawiający może wprawdzie uznać, że oferta przedstawia rażąco niską cenę jednak trzeba pamiętać, że zamawianie usług to nie to samo co zamawianie towarów gdzie o taką decyzję łatwiej.

Wielokrotnie na spotkaniach Zarządu Głównego SPL z szefami Oddziałów padały uwagi pod adresem leśników o zaniżanie stawek. Tymczasem oferty przedstawiane do przetargów także przez naszych członków zupełnie temu przeczą. Obserwujemy bowiem, walkę konkurencyjną, która z uczciwością i etyką ma nie wiele wspólnego.

Może więc drogie koleżanki i koledzy czas uderzyć się także we własną pierś. Właśnie w ostatnim okresie otrzymałem wiele przykładów na to, iż także członkowie SPL wchodzą na teren działania kolegów stosując bardzo niskie stawki. Sytuacja wielu tych, którzy zakupili maszyny wielooperacyjne nie jest łatwa, ale drogą do nikąd jest zapewnienie pracy dla maszyny i  człowieka za wszelką cenę. Podstawowe zasady prowadzenia biznesu temu przeczą.

Drogą wyjścia są wspólne działania na rzecz poprawy relacji z zmawiającym m.in. poprzez wpływanie na takie zapisy SIWZ, które będąc w zgodzie z PZP, jednocześnie będą premiować firmy dobrze działające, zapewniające najlepsze wykonanie zadań, eliminować nierzetelność, nieuczciwość, działania niezgodne z prawem, a jednocześnie poprzez stawianie wysokich wymagań wykonawcy, będą planować takie wynagrodzenie, które odzwierciedlać będzie stawiane wymagania.

Nie mamy jednak argumentów do rozmów z kierownictwem LP jeśli z  ich strony podawane są przykłady zachowań naszych członków w procesach przetargowych polegające między innymi na znacznym zaniżaniu stawek za usługi. Przedsiębiorca, który wybiera taką drogę musi liczyć się z tym, że w kasie będzie jedynie ubywać środków chociaż pozornie obrót będzie.

W nowym roku czekają nas kolejne podwyżki paliwa w tym głównie oleju napędowego, Inflacja planowana na 4%, przez analityków uznawana jest za zaniżoną. Wszystko to spowoduje drastyczne podniesienie kosztów i ci przedsiębiorcy, którzy postanowili za wszelką cenę wygrywać przetargi mogą nie zauważyć, że  właśnie zaczynają zjadać własny ogon. Na nic wówczas zda się pociecha z  wygranego przetargu.

Drodzy członkowie SPL - apeluję o rozsądek, rozwagę i bardzo skrupulatne analizy swoich działań. Proszę nie odbierać mojego głosu jako pouczającego ale jako koleżeńską radę.

Lasy Państwowe to nasz partner, z którym niestety często musimy spierać się na konkretne argumenty i my jako Zarząd musimy je mieć. Od lat - sami to przecież obserwujecie - rozmowy z kierownictwem lasów nie są w stanie przełamać oporu w kwestiach czasami drobnych. Większość z  nas wywodzi się z pracy etatowej w LP a jakże trudno dziś znaleźć wspólny pogląd na sprawy, którymi wspólnie się zajmujemy czyli opieką nad naszymi polskimi lasami. Okazuje się, że stare przysłowie mówiące o punkcie widzenia i punkcie siedzenia ma tu wspaniałe zastosowanie.

Tym bardziej konieczna jest nasza wspólna praca na rzecz zmian. Nie osiągniemy  ich działając przeciwko sobie, działając wbrew ekonomicznym prawom rynku, działając bez uwzględnienia konkurencyjnych, ale przede wszystkim etycznych, moralnych i ekonomicznych uwarunkowań obliczonych zawsze na dłuższą perspektywę czasową a  nie tylko od przetargu do przetargu. Budujmy między sobą zaufanie – naprawdę warto.

Nadchodzi Nowy 2012 rok, życzę wszystkim aby był on lepszy od minionego, abyśmy się wspólnie lepiej rozumieli. Niech emocje i nierozsądne działania nie komplikują nam osiągania strategicznych celów.

Z całego serca życzę dużo dobrego zdrowia oraz wszelkiej pomyślności również dla Państwa najbliższych.



Z wyrazami szacunku
Darz Bór
Prezes Zarządu Głównego
Jan Kubiak
 




Dodano 14:12 27-12-2011


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama