Bioenergia w żółtym kolorze
Ekonomiczne pozyskiwanie drewna wymaga skutecznych metod produkcyjnych. Aby tego dokonać, należy działać w sposób elastyczny i efektywny. Takie rozwiązania oferuje Ponsse.
Działania efektywne i co ważne – ekonomiczne, to choćby optymalne wykorzystywanie posiadanego sprzętu. W przypadku fińskiego producenta można mówić o sporym zróżnicowaniu potencjału. Oto kilka przykładowych rozwiązań.
LoadOptimizer
System, który dzięki zintegrowaniu z żurawiem forwardera waży, oblicza i zapisuje obciążenia zerwanego surowca w komputerze, to LoadOptimizer. Co więcej, dzięki temu programowi operator wie także, ile surowca pozostało, a ile udało się wywieźć z powierzchni. Oznacza to tyle, że operator zamiast żmudnie przeliczać załadowane kubiki, może całkowicie skupić się na swej pracy.
Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w momencie, gdy masa wywozowa jest naprawdę spora. Sam czujnik jest w stanie pracować w naprawdę trudnych warunkach – niestraszny mu brud, woda czy zmienne temperatury (działa on bez problemu zarówno podczas mrozu sięgającego -30°C, jak i upałów dochodzących do +40°C w cieniu). Podobnie wytrzymały jest też wyświetlacz mocowany w kabinie operatora.
W pamięci urządzenia można zapisać do 1000 pozycji; dane te mogą być bez problemu przetransportowane do komputera i wydrukowane. Według producenta, błąd pomiaru kształtuje się na poziomie 1,8% na każde 8 ton ładunku.
Co ciekawe, LoadOptimizer może być montowany także na maszynach innych producentów. System ten sprawdza się doskonale w kooperacji z maszynowym pomiarem pozyskiwanego surowca przez harwester, co jak na razie w polskich realiach nie ma racji bytu.
Multi-Stemming
To idealne rozwiązanie dla tych, którzy podczas prac pozyskaniowych poza wyrobieniem odpowiednich sortymentów np. papierówki, mają za zadanie pozyskać także biomasę. Dzięki technologii Multi-Stemming można tego dokonać przy pomocy jednej głowicy, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w jej ustawieniach – wszystko odbywa się automatycznie, pod kontrolą komputera.
Dzięki specjalnej konstrukcji noży oraz rolek podających, wszystkie najnowsze głowice Ponsse mogą bez zmian mechanicznych pozyskiwać całe wiązki drzew.
System ten działa następująco – po ścięciu i okrzesaniu jednego drzewa, bez jego „wypuszczania” pozyskiwane jest kolejne i tak aż do momentu, gdy cała przestrzeń głowicy zostanie wypełniona. To operator decyduje, czy pomiar ma miejsce w przypadku poszczególnych sztuk, czy całych, pozyskanych wiązek.
Paweł Bąk
(...)
To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty? Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!
Dzięki specjalnej konstrukcji noży oraz rolek podających, wszystkie najnowsze głowice Ponsse mogą bez zmian mechanicznych pozyskiwać całe wiązki drzew
Dodano 13:14 27-08-2014