Dodaj do ulubionych

Mobilnym skorpionem do lasu

 

Rębak Skorpion o oznaczeniu 350 RB to najnowsza propozycja od firmy Teknamotor.

Potrzebujesz maszyny do zrębkowania drewna do 30 cm średnicy? Posiadasz już ciągnik o mocy 100 KM? W takim razie zainteresować Cię może oferta polskiej firmy Teknamotor i ich najnowszy produkt – rębak Skorpion 350 RB w formie specjalnej przyczepy.

Budowa rębaka
Skorpion 350 RB jako jednostkę napędową dla bębna o średnicy 46,8 cm potrzebuje ciągnika rolniczego o mocy min. 100 KM. Napęd przekazywany jest przez wałek przekaźnika mocy z WOM ciągnika 540 obr/min.
Drewno o średnicy do 30 cm ze składanego stołu załadowczego i podajnika gąsienicowego wciąga rolka zębata, która jednocześnie dociska materiał. Elementy te (podajnik gąsienicowy i rolka zębata) napędzane są przez silniki hydrauliczne z pompy zainstalowanej na rębaku.
Dla osiągnięcia regularnej zrębki w rębaku znajduje się sito o otworach 5x5 cm. Gotowy zrębek, o szerokości do 28 mm (w zależności od materiału), wyrzucany jest za pomocą wentylatora przez rurę wyrzutową obracaną o 360º, np. bezpośrednio na przyczepę.

Podawanie pod kontrolą
A co jeśli materiału do zrębkowania nie chcemy podawać ręcznie? Możemy bez problemu zamontować na rębaku żuraw hydrauliczny z chwytakiem.
Drewno podawane jest do gardzieli z prędkością 21 m/min. Otwór gardzieli ma 38,6 cm szerokości i 32 cm wysokości. Rębak posiada w standardzie system No-stress. Zapobiega on przeciążeniu układu napędowego, poprzez automatyczne, czasowe zatrzymanie układu podającego.

Żywotne noże
Wiemy już, jak można podawać materiał do rębaka oraz jak wygląda ścieżka od pnia do zrębki. Ale jedną z ważniejszych rzeczy w tego typu maszynach są noże! To od nich w dużej mierze zależy jakość zrębki oraz koszty eksploatacji rębaka. Co więc tnie drewno w tym modelu – Skorpionie 350 RB?
Mamy tu cztery noże tnące ustawione na bębnie sektorowo. Oznacza to tyle, że jeden obrót bębna powoduje jedno pełne cięcie, dzięki czemu ciągnik nie musi mieć dużej mocy. Konstrukcja noży umożliwia zaostrzenie ich w okresie użytkowania z długości nawet do 55 mm tym samym wydłużając ich żywotność. Poza nożami tnącymi mamy jeszcze jeden podporowy.

 


Karolina Grabowska

 

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 13:48 25-08-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama