Dodaj do ulubionych

Największy Eko-Las w historii - wywiad z Andrzejem Półrolniczakiem

Ponad 100 wystawców z Polski i z zagranicy na ponad 50 tys. m² wystawienniczej powierzchni leśnej – to będą najprawdopodobniej największe w historii targi leśne Eko-Las.

 

Andrzej Półrolniczak, Dyrektor Projektu Międzynarodowych Targów Poznańskich, specjalnie dla Czytelników GAZETY LEŚNEJ opowiada, czego zwiedzający tegoroczne targi Eko-Las mogą się spodziewać oraz jak w jego odczuciu zmienia się rynek usług leśnych w Polsce.

Międzynarodowe Targi Poznańskie w tym roku organizują trzecią już edycję Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las w Mostkach koło Świebodzina. Przed 2010 rokiem targi te odbywały się w Tucholi.

 

Karolina Grabowska: Mając już doświadczenie w organizacji targów leśnych, czy według Pana rynek leśny się rozwija?

Andrzej Półrolniczak: Organizacja targów Eko-Las od 2010 roku, w cyklu dwuletnim, pozwala na dokonanie analizy zmian na rynku leśnym w tym czasie. Targi są pewnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w branży.

I tak w 2012 roku obserwowaliśmy problemy związane z wysoką ceną drewna. Rynek drzewny cały czas walczył o zwiększenie puli drewna do sprzedaży, więc wydawałoby się, że duże zapotrzebowanie na surowiec zapewni zulom prace. Jednak rok 2012 pokazał, że mimo wygranego przetargu, pozyskanie drewna może zostać wstrzymane, ponieważ klient nie odbiera surowca. Nikt wtedy nie przypuszczał, że nastąpi taka trudna dla wszystkich sytuacja, a mimo to, na targach w 2012 roku, mieliśmy 5,5 tys. zwiedzających.

Potem zmieniły się zasady sprzedaży drewna. Lasy Państwowe wprowadziły umowy roczne lub dwuletnie, co uspokoiło sytuację (pomijając krytykę niektórych przedsiębiorców), zwłaszcza w zakresie kształtowania ceny zakupu. Tym samym widać spokojniejszą sytuację planistyczną i logistyczną na rynku zakładów usług leśnych.

Poza tym, w tym roku po wakacjach będą uruchomione programy pomocowe z Unii Europejskiej, nie tylko w wymiarze ogólnopolskim, ale także regionalnym. Oferta Eko-Lasu da więc zwiedzającym możliwość sprawdzenia, czy zakupy sprzętu leśnego będą mogli sfinansować z uwzględnieniem środków z UE. Jak wiadomo, dziś nie ma problemu z kupnem jakiejkolwiek maszyny. Problem polega na jej sfinansowaniu i wpuszczeniu w układ opłacalności.

Wszystko idzie więc w dobrym kierunku: wzrost PKB, uruchomienie programów pomocowych z UE, deklaracja LP o zwiększeniu puli drewna do sprzedaży na kolejny rok, uspokojenie sytuacji na rynku drzewnym.

To wszystko powoduje, że pojawia się stabilizacja i łatwiejsze decyzje o inwestowaniu w maszyny, co będzie miało przełożenie na najbliższych targach w Mostkach.

 

W takim razie, jak Pan myśli, jak będzie wyglądał wrześniowy Eko-Las 2014?

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne targi będą największe w historii. Powierzchnia wystawowa, która w 2012 roku zajmowała ponad 50 tys. m², już w tym momencie została przekroczona, a jeszcze rozmawiamy z wieloma firmami, które zgłaszają swój udział. Będą wszyscy dilerzy maszyn rynku leśnego, czyli ponad 100 firm z kraju oraz przedstawiciele z zagranicy.

Główną kategorią zwiedzających są oczywiście zakłady usług leśnych, ale targi odwiedzają także przedstawiciele zakładów komunalnych, firm zajmujących się utrzymaniem zieleni czy przedstawiciele straży pożarnej.

 

Jakie imprezy towarzyszące będą miały miejsce na targach?

Po pierwsze, w tym roku targi Eko-Las zostały wpisane w harmonogram oficjalnych obchodów 90-lecia Lasów Państwowych. W czasie targów będziemy gościć niemal wszystkich ludzi związanych z leśnictwem i branżą drzewną w Polsce.

Kolejnym elementem świadczącym o ważności i rozwoju targów będzie Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Weźmie w nim udział około 300 osób. Główna sesja zjazdu odbędzie się pierwszego dnia targów. Jak więc widać ranga i wymiar imprezy wzrasta.

 

Wiemy już, że na tegorocznych targach ścieżka zwiedzania będzie biegła nową pętlą. Jakich jeszcze nowości zwiedzający mogą się spodziewać?

Uruchomiliśmy nową pętlę chociażby dlatego, że na poprzedniej nie było już drzew do pozyskania i zrywki, a nie ograniczamy wystawców przy robieniu pokazów pracy maszyn. Można więc powiedzieć, że maszyny w tym roku wejdą w „dziewiczy las”. Będą pokazywane prace zrębowe oraz trzebieżowe. Dla sprawniejszego odnalezienia poszczególnych stoisk, podzieliliśmy obszar targów na pięć sektorów.

Dodatkowo po raz pierwszy odbędą się Mistrzostwa Polski Forwarderów – organizowane wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym z Poznania. Poza tym PTL, o którym już wspominałem, będzie miał swój zjazd, a oprócz tego na forum leśnym będzie można posłuchać dyskusji na temat bieżących spraw związanych z gospodarką leśną i pracami leśnymi.

Sądzę, że te trzy dni targowe będą wypełnione ciekawymi pokazami maszyn, a także prezentacjami głoszonymi podczas seminariów czy spotkań zorganizowanych przez wystawców. Słuchacze na pewno zdobędą dawkę nowej wiedzy. Dla wszystkich będą to intensywne dni, które pozwolą dokonać przeglądu, gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o poziom umaszynowienia prac leśnych w Polsce.

 

Czym różni się organizacja targów Eko-Las na powierzchni leśnej od imprez odbywających się na obszarze Międzynarodowych Targów Poznańskich w centrum miasta?

Kolejne targi leśne zaczynamy organizować zaraz po zakończeniu ostatniej edycji. Wymaga to od nas podejmowania działań w wielu obszarach, których nie dostrzegamy organizując targi na obszarze MTP w Poznaniu.

Przygotowanie powierzchni, ustalenie lokalizacji z wystawcami, zwrócenie uwagi na ukształtowanie terenu, drzewostan i jego możliwości, spełnienie wszystkich wymogów bezpieczeństwa, utwardzenie dróg, doprowadzenie prądu do stoisk to tylko kilka podstawowych spraw. Wystawcy ani zwiedzający nie widzą całego tego zaplecza logistycznego.

Kolejne ważne sprawy to zorganizowanie mini ośrodka zdrowia z dyżurującą przez cały czas trwania imprezy karetką pogotowia, wyżywienie kilkunastu tysięcy osób, zapewnienie im warunków higieniczno-sanitarnych, itd. Musimy także ułatwić przyjazd maszynom, co wiąże się ze zdobyciem różnych pozwoleń od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Krótko mówiąc: spokojna i cicha okolica, mimo że położona koło drogi krajowej, zamienia się na czas targów w małe miasteczko.

 

Dlaczego następna edycja targów Eko-Las w 2016 odbędzie się w Janowie Lubelskim? Skąd ta zmiana miejsca?

Ostatnie trzy edycje targów Eko-Las organizowaliśmy w zachodniej części kraju, chcemy przybliżyć ofertę targową terenom wschodnim, dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę lokalizacji. Za dwa lata targi odbędą się więc w Janowie Lubelskim. Będziemy blisko wschodniej granicy, co pozwoli na nawiązanie bliższej współpracy z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

W naszej strategii długoterminowej planujemy co dwa lata zmieniać miejsce targów: 2016 rok należeć będzie do Janowa Lubelskiego, a rok 2018 ponownie do Świebodzina.

Oczywiście łatwiej jest nam zorganizować imprezę w Mostkach. Wyprawa do Janowa z całą logistyką i osobami, które zajmują się poszczególnymi elementami organizacji targów, będzie dla nas dużym wyzwaniem. Podjęliśmy się jednak tego i jesteśmy już po tamtejszej wizji terenu. Wiemy, w którym miejscu odbędą się kolejne targi. We wrześniu kończymy targi Eko-Las w Mostkach i w październiku zaczynamy przygotowywania kolejnego projektu w Janowie Lubelskim.

Muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze i z Nadleśnictwem Świebodzin. Mamy nadzieję, że również modelowo ułoży nam się współpraca z regionalną dyrekcją w Lublinie, z którą jakiś czas temu podjęliśmy już rozmowy i jesteśmy w kontakcie. Jakby nie patrzeć, targi leśne są naszym wspólnym interesem: jako organizatorzy bez pomocy Lasów Państwowych nie zrobilibyśmy tak dużej imprezy, a organizując targi – promujemy LP.

 

Ostatnie pytanie: jaka jest idea Złotego Medalu Targów Poznańskich?

Nowa formuła przyznawania nagród pozwala na promocję wybranych produktów już dwa miesiące przed targami. W tym roku sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dokonał już wyboru Złotych Medalistów targów Eko-Las 2014.

Złote Medale otrzymały produkty: Komatsu Comfort Ride (hydrauliczny system amortyzacji kabiny), pługofrez PR-H2, Rotor Speedy 100/130 (urządzenie do usuwania pni i korzeni drzew), wyciągarka leśna Krpan 9,5 EH, harwester Ponsse Scorpion.

Wszystkie te maszyny będzie można obejrzeć na targach, ponieważ warunkiem zgłoszenia kandydatów jest ich późniejsza obecność na imprezie. Poza tym wielu wystawców wciąż zgłasza nowości, które pokaże we wrześniu w Mostkach.

 

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała Karolina Grabowska

 




Dodano 13:07 10-08-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama