Dodaj do ulubionych

Żelazny koń w lesie

Żelazny koń Kapsen. Maszyna ta produkowana jest przez czeską firmę Reproserwis, która powstała w 1995 roku. Zajmuje się ona w większości przypadków sprzedażą i serwisem nowych i używanych maszyn leśnych firmy Rottne – stąd obecność tej marki w internetowych skojarzeniach Kapsena.

Uniwersalny koń
Rottne – żelazny koń Kapsen – to maszyna do zrywki drewna. Dzięki niskiemu naciskowi na podłoże świetnie spisuje się na mokrym i torfowym terenie, ale nie straszne jej też inne, równie wymagające i trudne obszary. Konstrukcja maszyny opiera się na hydraulicznie napędzanym gąsienicowym podwoziu. Kapsen jest kontrolowany przez manipulator, dzięki czemu ruchy są wykonywane łatwo i dokładnie.
(...)

 

Paweł Bąk

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 

 

Mateusz Matusiak, Kopa-Kamiński Maszyny Leśne Sp. z o. o.
Głównym zadaniem żelaznego konia jest praca w lesie przy zrywce drewna, jednak dzięki dodatkowemu wyposażeniu Kapsen może znaleźć zastosowanie także w gospodarstwie rolnym.
Maszyna doskonale radzi sobie w terenach górzystych, prace na zboczach o nachyleniu nawet do 45º nie stanowią dla niej problemu. Dzięki swojej konstrukcji i umocowaniu silnika w górnej partii, może pracować na terenach podmokłych i bagnistych, a także w śniegu, czy na terenach piaszczystych.
Jedynym problemem Kapsena jest poruszanie się po drogach asfaltowych, ponieważ może uszkodzić metalowe elementy pasa.
Dzięki dodatkowym akcesoriom takim jak choćby świder do gleby możliwe jest np. sadzenie drzew, czy robienie otworów, np. do budowy grodzeń. Po doczepieniu przyczepki można wykorzystać Kapsena jako środek pociągowy czy transportowy.
W skład dodatkowego wyposażenia poza świdrem glebowym i przyczepką, wchodzi także: klembank i pług do śniegu. Firma Kapsen oferuje również przyczepę do przewozu żelaznego konia ze specjalnymi rampami do załadunku.
Zaletą Kapsena jest niewątpliwie możliwość pracy w bardzo trudnych warunkach, tam gdzie duże maszyny nie mogą wjechać. Atutem produktu jest także bardzo prosta obsługa – nawet osoby niedoświadczone bez problemu poradzą sobie z obsługą Kapsena.
Żelazny koń jest niezawodną, solidną maszyną o niskich kosztach eksploatacji. Problemem podczas pracy Kapsenem może być spory hałas, jednak niedogodność tą można wyeliminować poprzez słuchawki ochronne.

 

Zobacz jak Kapsen pracował na targach leśnych Eko-Las:


 
Dodano 10:07 05-12-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama