Dodaj do ulubionych

Przyczepy zrywkowe

Marka Kronos znana jest krajowym odbiorcom, zarówno tym, którzy szukają wydajnych żurawi, jak i tym, których interesują przyczepy zrywkowe. Także te z napędem na cztery koła.

Fiński Kronos swą historią sięga początku XX wieku, gdy Uno Wikary, kowal z Kronoby po raz pierwszy wyposażył swój warsztat w urządzenia pozwalające mu na naprawę sprzętów rolniczych sąsiadów. W roku 1920 zaczął on już samodzielnie produkować takowe, a powstała w ten sposób firma istnieje do dzisiaj. Od 1979 wśród produkowanych maszyn znalazły się także żurawie oraz przyczepy leśne.

Potężnie zbudowany
Wśród przyczep produkowanych przez Kronosa, należy zwrócić uwagę na modele, które wyposażone są w napęd na wszystkie koła – a w szczególności dwa największe – model 140 4WDM i 160 4WDM. „M” w nazwie modelu oznacza napęd mechaniczny. Mogą one zainteresować tych, którzy szukają alternatywy dla forwardera.
Model Kronos 140 4WDM wyposażono w mechaniczną skrzynię biegów, osie w systemie bogie oraz hamulce wielotarczowe. Moc dostarczana jest bezpośrednio z WOM ciągnika. Ładowność tego modelu przy uwzględnieniu już masy najcięższego żurawia, przy powierzchni załadunkowej rzędu 3,2 m2, i długości załadunkowej 4 m (4,75 m to wersja z  ramą przedłużoną, a możliwa jest jeszcze teleskopowa przedłużka 75 cm) , to 12 ton. Oznacza to, że masa własna przyczepy musi być spora – i tak w rzeczywistości jest – 5,4 tony to nie byle co. Od czego jednak napęd własny? Co interesujące – jeśli napęd nie jest używany, następuje automatyczne odłączenie zestawu wałków napędowych, w związku z czym przyczepę łatwiej ciągnąć. Patent ten przydaje się najbardziej przy pustych przejazdach – trzeba bowiem zwracać uwagę na ekonomię. Maksymalna prędkość jazdy bez napędu z pustym wózkiem to 40 km/h, z obciążeniem 30 km/h. Prędkość z napędem wynosi 10 km/h.

Paweł Bąk

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 
Dodano 14:12 22-12-2014


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama