Dodaj do ulubionych

Bestia wśród harwesterów

Maszyna wzbudziła już spore zainteresowanie wśród leśnych przedsiębiorców podczas ubiegłorocznych targów Eko-Las. Scorpiona zaprezentowała firma Profesjonalne Maszyny Leśne Sprzedaż i Serwis Sp. z o.o. Nazwa sugeruje jego, nieco drapieżną naturę, nawet sam producent nazywa go „prawdziwą bestią wśród harwesterów”. Oferowany jest w dwóch wersjach: Scorpion (trzebieżowa lub trzebieżowo-zrębowa) oraz Scorpion King (zrębowo-trzebieżowa lub zrębowa) z możliwością montażu różnych głowic.

Stabilny i wydajny
Główne atuty Scorpiona, na które zwraca uwagę producent, to wydajność i ergonomia pracy. Stawiając na pierwszym miejscu komfort pracy operatora maszyny, projektanci Ponsse zaproponowali kilka oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych maszyny.
Pierwsze na co można zwrócić uwagę to wyjątkowa konstrukcja żurawia oparta na dwuramiennym słupie znajdującym się nad kabiną. Takie rozwiązanie daje nowe możliwości jeśli chodzi o stabilność maszyny. Scorpion może poruszać się zachowując stabilność nawet wtedy kiedy żuraw jest w pozycji prostopadłej do osi podłużnej maszyny. – Wszystkie inne modele Ponsse, jak i całej konkurencji, takiego manewru wykonać nie mogą, ponieważ tradycyjne harwestery w takiej sytuacji po prostu się przewrócą – podkreśla Witold Urbaniak, przedstawiciel firmy Profesjonalne Maszyny Leśne. Zasięg żurawia producent określa na 10–11 m.
Ponadto wprowadzono inteligentny układ stabilizacji i system informujący operatora o kącie nachylenia terenu. Szereg czujników monitorujących pozycję żurawia i sterujących naciskiem na tylną ramę maszyny zwiększa jej stabilność również w czasie jazdy. Co ciekawe system zatrzymuje maszynę jeśli nie ma na tyle wystarczającej siły, by utrzymać ją w pozycji pionowej. Stabilne poruszanie się i praca harwestera możliwe są przy nachyleniu terenu w kierunku prostopadłym do warstwicy do 35%.

Monika Kubiak

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

Kabina umieszczona dokładnie pośrodku maszyny zapewnia bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach oraz najlepsze tzw. czucie żurawia, ponieważ jego oś obrotu jest dokładnie w miejscu gdzie siedzimy

 

Zobacz film! Jak prezentował się Scorpion na Targach Eko-Las 2014:

 

 
Dodano 13:19 26-01-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama