Dodaj do ulubionych

Umowa o pracę na plus w przetargu

Czy powinno się w przetargach preferować firmy, które zatrudniają pracowników na umowę o pracę?

Ta kwestia poruszyła już sektor usług pocztowych. Jak podała „Gazeta Wyborca” pod  koniec 2014 roku w Człuchowie – niewielkim miasteczku w województwie pomorskim, straż gminna wraz ze strażą w Kobylnicy, Debrznie i Kęsowie przygotowała przetarg na usługi pocztowe. Wygrała go Poczta Polska, a zdecydowało między innymi to, że nasz publiczny operator zatrudnia swoich pracowników na podstawie umowy o pracę.
Inaczej jest w przypadku firm prywatnych, które optymalizują koszty i najczęściej zatrudniają ludzi na umowę zlecenie. Główny konkurent w przetargu w Człuchowie – firma InPost odwołała się od decyzji komisji przetargowej do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak argumentował prywatny operator nowe kryterium stawia Pocztę Polską w uprzywilejowanej pozycji, a InPost w kontekście zatrudniania na podstawie umowy o pracę, nie jest w stanie z nią konkurować.
KIO uznała jednak, że decyzja straży w Człuchowie nie łamie zasad uczciwej konkurencji. Ta interpretacja może wyznaczać nowy trend, zwłaszcza w przetargach organizowanych przez instytucje publiczne. Czy nasze Lasy Państwowe zdecydują się na wprowadzenie nowych zasad w organizowaniu przetargów?




Dodano 15:09 16-03-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama