Dodaj do ulubionych

INTERWENCJE: Gdzie zul ma kupić drewno?

 

 

Zadzwonił do „Nowej Gazety Leśnej” przedsiębiorca leśny pracujący na terenie RDLP w Toruniu. Opowiedział, że chciał kupić drewno opałowe w leśnictwie, w którym wykonuje usługi leśne. Okazało się, że nie może tego zrobić. Dlaczego?


Jak mówił przedsiębiorca, który prosił o nie ujawnianie swojego nazwiska, RDLP w Toruniu rozesłało do podległych nadleśnictw pismo zakazujące sprzedaży opału zulom w tych leśnictwach, w których zule te świadczą usługi leśne. O komentarz poprosiliśmy RDLP w Toruniu.


Zapytaliśmy, m.in. co było powodem wprowadzenia takiej regulacji, czy zakaz taki obowiązuje w całych LP czy tylko RDLP w Toruniu oraz czy istnieje możliwość odstąpienia od zakazu w przypadku, gdy zul prowadzi usługi w kilku sąsiednich leśnictwach i musiałby kupić drewno w dużej odległości od miejsca zamieszkania?


Odpisał nam Roman Dobrzyński, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych w RDLP w Toruniu.


Pan Dyrektor wyjaśnia, że „wprowadzona regulacja sprzedaży drewna pozyskanego samowyrobem nie ma zamiaru pozbawienia zakładów usług leśnych zakupu drewna opałowego na własne potrzeby, a jedynie ma wprowadzić równe traktowanie wszystkich nabywców drewna opałowego na rynku detalicznym. (…)


Każdy pracownik ZUL ma prawo do wyrobienia sobie drewna opałowego w ilości 40 do 50 mp rocznie w miejscu dla siebie dogodnym, również w leśnictwie, w którym pracuje.


Powyższe regulacje zostały wprowadzone ze względu na liczne skargi miejscowej ludności, która zarzucała, że rynek drewna opałowego został opanowany przez zakłady usług leśnych, tworzące pośrednie ogniwo w sprzedaży drewna opałowego.


Sytuacja taka powodowała sztuczny wzrost cen, jak również brak dostępu do swobodnego zaopatrzenia się w drewno opałowe wyrabiane własnymi siłami, a więc po znacznie niższej stawce niż od pośredników”.


Tyle Pan dyrektor. Jesteśmy ciekawi, czy taki problem występuje też w innych regionach kraju.

 

Czekamy na głosy Czytelników w tej sprawie: redakcja@gazetalesna.pl, tel. 663 333 877.

 

Artykuł pochodzi z majowego wydania "Nowej Gazety Leśnej" (5/2012).

 

Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 10:24 23-04-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama